0

Н а 4 февруари църквата отбелязва денят на Свети преподобни Исидор Пелусиотски и на Свети мъченик Исидор.

На 4 февруари църквата отбелязва денят на Свети преподобни Исидор Пелусиотски и на Свети мъченик Исидор.

4 февруари е и датата на която, носещите името Жельо, имат имен ден. Жельо е съкратена форма на мъжкото име Желязко. Чрез него се изразява родителското желание детето им да е здраво "като желязо". Имен ден имат също и - Жеко, Желязка, Желязко.

Свeти Исидор Пелусиотски се родил в Египет от богати родители, получил добро образование и на млади години оставил света, като желаел усамотение. Той бил подстриган в монашество, после се заселил в пустинно място близо до град Пилусия в Долни Египет. Слухът за неговия строг и благочестив живот привлякъл към него други подвижници и той бил избран за игумен на манастира. Грижейки се постоянно за душевната полза на братята, той ги ръководел чрез мъдрите си наставления, учел ги чрез слово и пример на смирение, кротост, безкористие, борба против страстите и светските помисли. Не само към иноците и пустинножителите преподобни Исидор обръщал своите поучения. Неговите съчинения съдържат много назидателни неща за човеците от всяко звание. В писмата, от които до нас са стигнали повече от две хиляди, той се обръщал и към управителите, и към епископите с мъдри съвети; той опровергава лъжеученията, излага догмите на вярата, обяснява свещеното писание, тъй че всеки може да почерпи от тях полезна поука. Като изучавал дълбоко науките и словесността, Исидор разбирал, колко несравнено по-високо от всичко стои християнската мъдрост. Преподобни Исидор търпял гонения заради своите строги изобличения, но той не преставал твърдо и неизменно да стои за истината и да защищава пред управителите невинно гонените. Така той се явява твърд защитник на Свети Йоан Златоуст и строго укорява неговия враг - Теофил, архиепископ Александрийски, въпреки че му е роднина, за беззаконните му действия против светителя. "Аз винаги ще обичам добродетелта, пише св. Исидор. - Макар тя да е обременена с присмивки; ще се гнуся от порока, макар той да е увенчан със слава". Той убедил също Свети Кирил Александрийски да впише името на Свети Йоан Златоуст в поменика на Александрийската патриаршия. Починал през 435 г


Свети мъченик Исидор Хиоски от малък бил християнин и прекарвал живота си пост, молитва и добри дела, но били взета насила във войската по времето на времето на император Деций Траян (249–251 г.). Когато се узнало, че той е християнин, войводата го съветвал да се отрече от Христа и да принесе жертва на идолите. Исидор отказал. Тогава войводата наредил първо да бият Исидор с волски жили, а след това му отрязали езика. Но и без език Исидор говорел чрез Божия Дух и изповядвал вярата си. Войводата обаче бил постигнат от Божие наказание и изведнъж онемял. Със знаци той наредил да отсекат главата на Исидор.Тво станало през 251 г Оставили тялото на светия мъченик за храна на кучета и зверове. По-късно той бил погребан от верен християнин, а мощите му - пренесени в църква в Ефес. Щом се прекратило гонението на християните, в чест на свети Исидор била издигната църква, в която болните получавали изцеление от най-различни болести.