0

 

Най-добрата порода за Котленския Балкан е породата овце „Асаф”. Това споделя пред Козевъд Овцевъд зооинженерът и фермер Иван Азманов.

 

Най-добрата порода за Котленския Балкан е породата овце „Асаф”. Това споделя пред Козевъд Овцевъд зооинженерът и фермер Иван Азманов.


Той завършва преди една година образоването си и в момента работи като търговски консултант към уважаваната от животновъдите фирма за производство на фуражи. Семейството решава да отглежда овце. В момента стадото наброява над 150 броя, но през пролетта ще бъдат 250 и още толкова агнета и шилета, разказва зооинженер Азманов. Те ще бъдат събрани в нов обор.
Цистерни с мляко
Азманов разказва, че преди 10 г. са започнали със сборна група от 50-60 овце и решават да заплождат с породата „Аваси”. Чели, питали за нея. От наученото ставало ясно, че едва ли не цистерни с мляко е трябвало да получат. Последвало разочарование. Вълната на овцете за нищо не ставала, цицките стърчали настрани, ниска плодовитост. ”През зимата застоят ли се малко овцете в обора и всички почват да куцат. Пък и млякото не се увеличи кой знае колко”, споделя зооинженерът.


Голи агнета
Започнали отново да проучват. След консултации вкарали лакон. Всичкото хубаво, но агнетата се раждат по-голи, през зимата им е трудно. Като госпожички, шегува се младият фермер.
И на третия път усетили, че май са уцелили най-добрата кръстоска за техния район. Сега покриват с асаф.
Копита
През тези години обаче успяхме да се научим да гледаме добре овцете. Залагаме най-вече на профилактиката. Всичко, което трябва да се прави предварително – ваксинации, обезпаразитяване, подрязване на копитата, го правим, разкрива ключа към успешно гледане на овце зооинженер Азманов. Създали и условия както за храненето – имат фуражораздаващо ремарке, така и добри условия за отглеждане на агнетата и овцете.
Доилна инсталация
Сега в новия обор ще имаме и доилна инсталация. Използват и всичко, което произвежда фирмата за фуражи, в която той работи. Бих препоръчал на животновъдите новото ни помагало „Цялостни концепции за продуктивно овцевъдство” да им стане наръчно четиво. Там ще могат да научат и приложат много от новите неща, които се случват при храненето на овцете, споделя Иван Азманов.