0

Заради наближаването на пролетта магазините предлагат вече разнообразни модели обувки – от такива на супервисоки токчета до т.нар. балеринки, които са на почти равна подметка. И макар да искаме да сме в крак с модните тенденции, не бива да изпадаме в крайности и да  носим нито твърде ниски обувки, нито прекалено високи. Най-добрият вариант е да заложим на такива с лека височина или танк. Това съветва ортопедът д-р Светослав Нинов. Той обясни, че обувката трябва да има някакво възвишение и амортизиращо свойство, особено на петите, които трябва да пазим от набиване. Това може да се получи, ако например обуем балеринки. Също така краката ни трябва да се чувстват комфортно, а пръстите да не опират в дъното на обувката.
Когато тя не отговаря на правилните характеристики, това води до несвойствено натоварване на стави и мускули, което може да доведе до болки, дори и до проблеми с гръбнака.
Д-р Нинов допълни, че хората, които са с плоскостъпие, наричано още дюстабан, не бива да залагат на обувки, които им повдигат свода.


„Това е груба грешка, защото причината за падналия свод невинаги се крие в самото ходило, а в гръбначния стълб“, обясни докторът. Вместо това трябва да се обърнат към специалист, който да ги насочи как да се погрижат за кръста си.
Сред златните правила за здрави стави е и раздвижването. Затова сутрин не бива просто да изпием кафето си и да изхвърчим за работа, а да отделим няколко минути за гимнастика. Правилното хранене също играе важна роля за ставите ни. Добре е да наблягаме на продукти, богати на фибри, на протеините в чистото пилешко месо, както и на рибата. За дамите с нисък хемоглобин се препоръчва черният дроб на месото, което е богато на витамин B12. Важен за костите е и витамин D, който се набавя от слънчевите лъчи, както и от храни като рибеното масло и др.
Със смяната на времето често се обаждат хроничните травми, които се изразяват с болежки в кръста, гърба, врата и др. Такива симптоми обаче не бива да се подминават, нито да се тъпчем в хапчета и мазила, които само временно могат да притъпят болката, но не и да ни излекуват, обясни още д-р Нинов. Той допълни, че временните оплаквания в кръста, които се появяват и изчезват впоследствие, след години могат да доведат до по-сериозни проблеми, дори да се стигне до спешна операция и поставяне на изкуствена става. Затова оплакванията, които могат да се окажат бомба със закъснител, не трябва да се подценяват, а да се потърси консултация с лекар.