0

П осещенията на музеи, както и на галерии и библиотеки на открито и закрито при стриктно спазване на изискването за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки, бяха разрешени със заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Съгласно новите правила, с които се облекчават допълнително мерките срещу разпространението на COVID-19, провеждането на концерти и други сценични прояви на открито, както и прожекциите в киносалоните, които също се разрешават, ще стават с допустима заетост на местата до 30% от максималния капацитет. Постановките в театрите и оперите обаче ще почакат още.

Посещенията на музеи, както и на галерии и библиотеки на открито и закрито при стриктно спазване на изискването за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки, бяха разрешени със заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Съгласно новите правила, с които се облекчават допълнително мерките срещу разпространението на COVID-19, провеждането на концерти и други сценични прояви на открито, както и прожекциите в киносалоните, които също се разрешават, ще стават с допустима заетост на местата до 30% от максималния капацитет. Постановките в театрите и оперите обаче ще почакат още.

„Местата в кината, библиотеките и музеите ще са заети само до 30%, така се осигурява безопасното им използване“, коментира в понеделник самият Ананиев при влизането си в парламента, където правната комисия разгледа на второ четене промените в Закона за здравето, с които се определят правилата в държавата в настоящата ситуация след края на извънредното положение. Ананиев уточни, че за отваряне на моловете все още не се говори. Предложението не той, а кабинетът да решава за въвеждане на извънредна ситуация пък идвало от редица народни представители от различни парламентарни групи.

„Това за нас, хората на културата, са добри новини и знак, че животът започва да възвръща нормалния си ритъм, както и знак за духа на работещите в тези сфери, и на бъдещите посетители и хората, обичащи изкуството“, заяви на свой ред във връзка със заповедта министърът на културата Боил Банов. Той обяви новите мерки за

подпомагане на културния сектор

като напомни, че държавата е поела гаранция за средствата и изплащането им на всички държавни и общински културни институти в страната – театри, библиотеки, читалища и т.н., независимо от намаления или нулев обем на работа. Заплащането е гарантирано за 6 месеца след прекратяването на извънредното положение на 13 май. Няма никакво ощетяване на бюджетите и на археолозите, сесиите им за финансиране на теренни проучвания и разкопки са пуснати, парите за кинопроизвоство също са съхранени и пуснати, изтъкна Банов.

Относно средствата за подкрепа на независимия арт сектор – проблем, по който в последните седмици периодично се провеждат конферентни срещи разговори между двете страни – Министерство на културата и представителите на творците извън държавната сфера, Боил Банов обяви: „След разговори с правителството и премиера се взе решение за

допълнителна подкрепа на МК с още 5 млн. лв.

които веднага започваме от утре (вторник-б.а.) да инвестираме. Пускаме програмите, за да могат хората да се възползват от тях“. За създаване на нови театрални постановки чрез проекти ще бъдат разпределени 500 000 лв. За нови музикални произведения и танцови спектакли – също по 500 000 лв. на ресор. Увеличението е значително, тъй като миналата година съответните суми са били по 150 000, а до момента обещаните средства бяха по 300 000 лв. Съвсем нова програма за 500 000 лв. е обявена и за подкрепа на проекти в областта на визуалните изкуства, които до тази година не са имали никакви сесии за субсидиране. Министърът на културата добави, че с още 800 000 лв. малко по-късно ще бъде отворена и програма за разпространението на тези изкуства като ще се помогне на вече готовия арт „продукт“ да стигне до публиката, да пътуват из страната и т.н.

Освен това отново ще има захранване на Национален фонд „Култура“ в рамките на структурната подкрепа за утвърдени недържавни организации във всички сфери на изкуствата, които в кризата, предизвикана от пандемията на коронавируса, понасят тежки трудности – малките авторски кина, циркът, сцени, даващи възможност за изява на независими творци. „Освен първата социална подкрепа за артистите в размер на 2,5 млн. лв., ще прехвърлим 1,5 млн. чрез правителството и още 700 000 лв. за малки проекти, свързани с единични артисти, с цел да се провокира

изява на културен продукт чрез Интернет

според новите условия, в които сега живеем“, изтъкна Банов. Така средствата за подпомагане на независимия културен сектор стават близо 5 млн. лв. „Стартираме веднага с всичко. Отделно Фонд „Култура“ има 1,5 млн в бюджета си за други програми и проекти. От неработещ фонд с малко пари той вече е сериозна структура, която подкрепя българските изкуства“, категоричен бе Банов. Той спомена още, че и по Норвежката програма на два пъти ще се разпределят над 7 млн. лв. за свободни артисти и организации за съвременни изкуства. „Това са мерките към момента и мисля, че те са адекватни, че показват грижата на правителството към целия сектор на културата и изкуствата. Това е още междинен етап в подкрепата. Ще има и други по-нататъшни мерки, по тях вече се работи, но всичко зависи от динамиката на ситуацията“, каза Банов.

 

Зрителите задължително с маски

Относно конкретните мерки за безопасност по време на събитията след разхлабването на мерките срещу разпространението на коронавируса, министърът на културата Боил Банов подчерта, че всеки организатор на събитие трябва да решава поотделно и да се съобразява с предписанията на Министерството на здравеопазването, включително за носенето на предпазни маски на закритите обществени места. Това включва и продажба на билети до 30% от капацитета на салона като местата са шахматно разредени, третиране с препарати, маски за зрителите, движение на човешките потоци в една посока без възможност да се срещнат и т.н. Климатизацията на киносалоните не трябва да работи поне на този първи етап от разхлабване на мерките, за да не разпръсква вируси. Според министъра постепенно може да се мине към 50% запълване на местата, после процентът още да се увеличи. Но засега към разрешаване на театрални, оперни, филхармонични спектакли и концерти на закрито не става и дума да се премине, поради наличието на още една страна – живи артисти на сцените, обясни Банов. „Абсурдно е според мен да бъдат изкарвани артисти с маски на сцената. Ако аз сега бях директор, какъвто в продължение на 15 години съм бил, щях да промотирам моноспектакли и камерни заглавия с възможност за промени на мизансцена, така че актьорите да са на по-голямо разстояние“, изтъкна Банов. Той коментира също, че реализацията на идеята за поставяне на термокамери в театрите е прекалено скъпа, а и тази техника не е достатъчно надеждна. „Термокамерите са скъпо удоволствие с неясна ефикасност“, отбеляза Банов.

Отговорните фактори у нас ще наблюдават и следят как се развива ситуацията с извънредните мерки и по света, тъй като към момента и в Европа няма яснота кога и как, с какви конкретни стъпки, ще става завръщането към нормален режим на обществен и културен живот. „Аз съм спокоен за зрителя и съм сигурен, че колегите ще намерят механизъм как да се върнат към нормалния режим на работа, когато това стане възможно“, заключи министърът.