0

250 000 двойки у нас имат проблеми в опитите си да сбъднат мечтата си за бебе. За шастие на много от тях успяват. Как се случва това и защо са важни храненето, спортът и липсата на стрес? Отговорите от д-р Александър Калчев, репродуктивен специалист пред "Телеграф".

250 000 двойки у нас имат проблеми в опитите си да сбъднат мечтата си за бебе. За шастие на много от тях успяват. Как се случва това и защо са важни храненето, спортът и липсата на стрес? Отговорите от д-р Александър Калчев, репродуктивен специалист пред "Телеграф".

- Д-р Калчев, увеличават ли се двойките, които не могат да имат деца по естествен път?

- За съжаление всяка година броят на двойките, търсещи помощ от специалисти, става все по-голям. Статистиката показва, че около 250 000 двойки имат репродуктивен проблем. Това е сериозна бройка спрямо числеността на населението на нашата държава. На фона на постоянната статистика за демографска криза в страната това е проблем, с който ние като репродуктивни специалисти трябва да се справим. 

- На какво се дължи това?

- Много са факторите, които влияят на инфертилитета на една репродуктивна двойка. Начинът ни на живот в съвременния свят е свързан с много рискови фактори във връзка с репродуктивното здраве. На първо място е консумацията на прекомерно количества нездравословни храни и напитки. Трябва да се избягва употребата на бързо приготвени и готови за употреба продукти, които съдържат субстанции, оказващи вредно влияние върху герминативните клетки както на мъжа, така и на жената. Стресът, причинен от ежедневните дейности на двойката, също оказва негативно влияние. Той потиска функцията на една от най-важните жлези в човешкия организъм, а именно хипофизната жлеза. Тя е регулатор на основни функции и важен фактор на репродуктивната система. Двигателната активност е основната полза за правилното кръвоснабдяване на органите и тяхното функциониране. Балансираният начин на живот е в основата на успеха за постигане на една успешна бременност.

- Успяват ли да помогнат специалистите по репродуктивна медицина в повечето случаи? 

- За щастие методите на диагностика и терапия на репродуктивните неуспехи постоянно се развиват. В по-голяма част от случаите ние като специалисти имаме възможността да помогнем. Една много малка част остава загадка дори и за нас. Ролята на един репродуктивен специалист е да не спира да търси причината за неуспеха. В повечето случаи, когато това не се получава, води до психологически последици, които сами по себе си имат негативен ефект. Медицината постоянно се развива и наша задача е да следим новите методи както на диагностика, така и на терапия. Когато това се случва, не можем да пропуснем нито един неразрешим казус.

- Кога семейството трябва да се обърне към специалист?

- Тук времето зависи много от възрастта на двойката и най-вече от тази на жената. В съвремието, в което живеем, трябва да вдигнем леко летвата и да определим граница от 35-годишна възраст за жени с репродуктивен неуспех. Преди няколко години тази възраст беше 33 години. Когато една пациентка под 35-годишна възраст не успее да забременее в рамките на 1 година, то тя трябва да потърси помощ от репродуктивен специалист. Когато става въпрос за жена след тази възраст, времето се намалява на 6 месеца. Важно е да се определи състоянието на репродуктивните органи и функцията им при жената и спермограмата при партньора й. 

- Ако проблемът е в мъжа, какви са най-често срещаните причини?

- Начинът на живот е едно най-важните неща за нормалната сперматогенеза, формирането на нормални сперматозиоди при мъжа. Заседналият начин на живот, консумацията на вредни храни и напитки влияят негативно върху образуването на нормална герминативна клетка при партньора. 

- А при жените?

- При жените за съжаление причините могат да бъдат по-комплексни. Най-важното нещо е да определим дали има анатомичен дефект, в това число са включени всички патологии на маточната кухина. Съвременните ултразвукови апарати ни позволяват да установяваме състояния, които до преди това изискваха инвазивни методи. Едно от най-важните условия за успех е нормалното кръвоснбдяване и функционирането на органите не репродуктивната система. Разполагаме с ресурс, с който да установим това състояние и да го решим. Понякога в нашата практика използваме нетрадиционна медицина, която се оказва доста по-ефективна от традиционната.

- Какви са най-модерните методи в репродуктивната медицина и на какво ниво е България?

- Винаги като репродуктивен специалист съм се опитвал да внедрявам и използване методите на най-сериозните постижения на световната медицинска практика. Репродуктивната медицина се развива с голяма скорост, най-вече в частта на установяване на проблема. Разполагаме с методи, с които можем да установим състояния на неуспех, които не сме и подозирали, че могат да бъдат фактор, буквално до преди година назад. Въведох методи за диагностика, които ни дават сериозно основание за справяне с проблема на спонтанните аборти и имплантационите неуспехи.

Стремежът за развитие е движещата сила за постигане на по-добри резултати в добрата медицинска практика.

- Знаем, че ендометриозата е една от сериозните причини жените да не могат да забременеят. Има ли симптоми това заболяване и как се лекува?

- Това е хронично заболяване, което в повечето случаи протича скрито. Искам да успокоя пациентите с диагностицирана вече ендометриоза, че това състояние е свързано с репродуктивен неуспех. Когато ендометриозта е само установена от ехографски преглед и не причинява дискомфорт на жената, свързан с начина й на живот или репродуктивен проблем, тогава не е причина за неуспех. Има критерии, които трябва да бъдат спазени, когато става въпрос за оперативно лечение, а те са големина на установената киста над 4 см. Не трябва да втълпяваме на младите жени при установяване на ендометриоза, че имат репродуктивен проблем. Съветът ми е да потърсят репродуктивен специалист. 

- Увеличават ли се младите жени, които не могат да забременеят?

- Когато говорим за млади жени, трябва ясно да дефинираме категорията. Доскоро определяхме граница под 34-годишна възраст, която за съжаление пада всяка година. Процентът на младите жени с репродуктивни проблеми на фона на общата популация не е толкова висок. От няколко години обаче наблюдавам тенденция за леко покачване на случаи на пациенти под 34-годишна възраст. 

- Защо?

- Причините за неуспехите са комплексни. На първо място отново искам да подчертая начина на живот на младите момичета. Приемът на здравословна храна е изключително важен за функцията на репродуктивната система. Една от най-честите причини за неуспех, именно поликистозната морфология на яйчниците е в пряка връзка с прием на някои храни. Процентът на полово предаваните заболявания също показва покачване всяка година. Ролята на семейството и дискусиите на тази тема още в ранна тийнейджърска възраст имат важно значение. На младите хора трябва да бъдат разяснени всички начини за предпазване и полова хигиена. 

- Диетите вредят ли на репродуктивните функции?

- За да функционира ендокринната система на  една жена нормално, трябва да има определена пропорция между мускулната маса и мастната тъкан. Именно в мастната тъкан се случва част от преобразуването на най-важния женски хормон - естрогена. Когато жената се подлага на много диети, тя губи голяма част от тази мастна тъкан. Това определено оказва своето негативно влияние върху менструалния цикъл и той започва да става нередовен. Овулацията не настъпва и започват репродуктивни неуспехи. За щастие всички тези процеси са обратими и много скоро след нормализиране на теглото репродуктивната система започва да  функционира нормално. 

- А фитнесът?

- Както диетите, така и прекомерните тренировки имат негативен ефект върху организма на жената. Натрупването на по-висок процент мускулна маса за сметка на мастната тъкан е основната причина за различни видове разстройства. Имам пациентки, при които менструалният цикъл напълно спира. Както и при диетите, ефектите са обратими и нормалната функция бързо се възстановява.  Моят съвет към младите момичета и жените в репродуктивна възраст е да не прекаляват с нищо и много да се съобразяват с начина им на живот. За съжаление прекалените неща имат доста висока цена. 

Визитка:

От 2010 г. активно се занимава с ендоскопска хирургия и асистирани репродуктивни техники

Преминава през различни специализации в репродуктивни клиники в Белгия, САЩ, Израел, Австрия и Италия

Въвежда за първи път в България трансвагинална ендоскопия.

Един от малкото хирурзи в света с международно признат сертификат от Европейската асоциация по репродуктивна медицина ECRES Master of reproductive surgery

В момента работи в медицински център “Д-р Калчев”