0

М раморният реликварий (ковчеже), съхранявал откритите на остров Свети Иван през 2010 г. мощи, за които се предполага, че са на св. Йоан Кръстител, е сред основните акценти в изложбата „Созопол/Аполония – град в спиралата на вечността“, която отворя врати днес в 18 ч. в Националната библиотека.

Мраморният реликварий (ковчеже), съхранявал откритите на остров Свети Иван през 2010 г. мощи, за които се предполага, че са на св. Йоан Кръстител, е сред основните акценти в изложбата „Созопол/Аполония – град в спиралата на вечността“, която отворя врати днес в 18 ч. в Националната библиотека.

Експозицията в централното фоайе на сградата, съдържаща над 100 археологически експоната, ще може да бъде разгледана до 2 май.

В изложбата са включени и 20 непоказвани образци на българската военна картография – от създаването й до последното аерофотозаснемане на крайбрежието на Созопол от 2016 г. Това се прави за първи път – за да бъдат видени военните карти от широката публика, авторите на изложбата са получили специалното разрешение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Освен от картографските архиви, Военно-географската служба представя Созопол и с най-новата въведена в употреба от 1 януари тази година Държавна топографска карта в мащаб 1:25 000, както и с карти, изработени по стандартите на НАТО в мащаби 1:50 000 и 1:250 000.

Експозицията е част от дългосрочен проект за събиране на картографски изображения на Аполония/Созопол по идея на покойния виден созополчанин проф. Божидар Димитров. Вече в завършен вид, тя е обогатена и превърната в част от постоянната експозиция на създадения с негово участие Общински културен институт „Музеен център” – Созопол. Музеят притежава най-богатата колекция от амфори, част от която е показана в рамките на изложбата.

Изложбата е разделена в модули, свързани с ранните картографски свидетелства за Созопол, началото на модерната европейска картография и европейските военно-административни представи за Балканите. Отделен модул представя Созопол преди и след Руско-турската война 1877-1878 г, а друг – картния фонд на Военно-географската служба и „Геопан“. Както е известно, най-старият културен институт в България – Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, притежава богата колекция от карти и атласи (10 700 единици) и сегашното събитие е своеобразно продължение на подготвената през 2018 г. от библиотечните експерти изложба „Европа в старите карти”.

Междувременно в Библиотеката започна дългоочакваният ремонт на покрива на стойност 788 000 лева, който трябва да приключи за 3 месеца. Той ще оборудва централното фоайе и проблемната Четвърта читалня със стъклен покрив.