0

М есец март е Световният месец на ендометриозата. Макар и мнозина да не са чували за това заболяване, то засяга приблизително 176 милиона жени по света. Това прави една от всеки 10 жени в репродуктивна възраст – времето от първата менструация до менопаузата.

Месец март е Световният месец на ендометриозата. Макар и мнозина да не са чували за това заболяване, то засяга приблизително 176 милиона жени по света. Това прави една от всеки 10 жени в репродуктивна възраст – времето от първата менструация до менопаузата.

Въпреки многото теории за възникването й все още няма категорично обяснение, което да даде яснота какво причинява ендометриоза, при кои жени и защо възниква тя.

Най-често срещаните симптоми

са болки в коремната област преди и по време на менструацията и овулацията, хронична умора, болка при сексуален контакт, обилно менструално кървене.

Най-общо казано, ендометриозата представлява развитие на лигавицата на матката или ендометриума на атипично място - там, където тя не би трябвало да бъде. „Нормално лигавицата на матката е разположена в най-вътрешния слой на маточната кухина и всеки месец се отделя във вид на менструално кървене“, обясни за „Монитор“ д-р Димитър Цветков – акушер-гинеколог, специалист по репродуктивна медицина в МБАЛ „Надежда“. Той обясни, че

когато подобни огнища от маточна лигавица се появят по други органи от половата система на жената – яйчници, тръби, или извън тях – по червата, перитонеума, пикочния мехур и др., говорим за „ендометриоза“. Те могат да бъдат с размери от големината на оризово зърно до формации, достигащи 8-10 и повече сантиметра – т.нар. „шоколадови кисти“.

Ендометриозата е трудна за диагностициране

За идентифициране на това състояние спомагат основно симптомите, за които самата пациентка споделя. Те са разнообразни и много специфични при всяка жена. Основният и най-важен симптом е болката, която е диагностицирана при повече от половината от жените с ендометриоза. Специфичното е, че тази болка е предимно в последните дни на цикъла, често съпроводена с подуване и тежест ниско долу в корема. Заболяването може да предизвика срастване в коремната кухина и така тези болки може да не са само в дните на цикъла, а да станат постоянни – при спорт, при движение и танци, при сексуален контакт. Диагнозата „ендометриоза“ може да се потвърди и с неинвазивни диагностични методи, като ултразвук или ядрено-магнитен резонанс, но златен стандарт е хистологичното доказване на ендометриозните огнища чрез извършване на лапароскопска операция от обучен специалист.

Еднометриозата много често засяга яйчниците и води до образуването на кисти, които при жени в репордуктивна възраст с времето нарастват. „При нас идват пациентки с много големи „шоколадови“ кисти - до 7-8 см, и най-честият въпрос е: „А сега какво да правя? Само операцията ли е решение? Ще мога ли да забременея след това?“ Важно е да се отбележи, че

не всяка ендометриоза е необходимо да се оперира

Решението в полза на оперативната намеса се взима в зависимост от разположението на ендометриозните огнища, симптомите, възрастта на пациентката и дали тя планира бременност в близко бъдеще. Виждали сме пациентки, които в млада възраст, още нераждали, са били диагностицирани с ендометриозни кисти с размери до 2-3 см, които съгласно клиничните протоколи по репродуктивна медицина не следва да се оперират. Но въпреки това са били оперирани, понякога дори по 3-4 пъти, и в резултат на това на 32-35 години вече идват при нас със силно намален или почти липсващ яйчников резерв. Това е така, тъй като всяка операция на яйчниците, дори изпълнена ювелирно от гинеколозите, малко или много намалява яйчниковия резерв“, обясни д-р Цветков. Той посочи за пример, че в момента има две бременни пациентки с ендометриозни кисти – едната с киста с размер 6 см, другата – с 8 см. И двете не са били оперирани, но след подходящо лечение са заченали и нямат проблеми с бременността, дори напротив – кистите прогресивно намаляват размерите си. Затова може да се каже, че най-доброто лечение на ендометриозата в репродуктивна възраст е бременността.

„За ендометриозата започна да се говори все повече, тъй като е наистина често срещано заболяване – според различни проучвания между 5 и 15% от жените страдат от него. При жените, които искат да забременеят, процентът е дори по-голям – около 30 на сто“, обяснява д-р Цветков. Заболяването дава отражение в много аспекти и води до проблемно забременяване –

може да наруши овулацията

да промени имунния отговор в органите в малкия таз или дори да повлияе проходимостта и подвижността на тръбите. Често заради разположението и степента на ендометриозата забременяването се случва с помощта на техниките на асистираната репродукция. Затова и по-тежките степени на ендометриозата (3 и 4 фаза) са индикации за държавно финансиране на инвитро процедури към „Център за асистирана репродукция“. След успешна инвитро процедура нерядко се постига спонтанна последваща бременност, защото еднометриозното огнище е потиснато след лечението.

Все още няма универсално лекарство за ендометриозата, но има терапии, които помагат за намаляване на симптомите и подобряват качеството на живот на жената, което никак не е малко. Понякога обаче отнема време да се открие точната комбинация от медикаменти, процедури или операции, които ще са необходими при конкретната пациентка. По думите на д-р Цветков е почти невъзможно дефинитивното излекуване от ендометриозата, но своевременното диагностициране и правилното лечение, съобразено с плановете и здравословното състояние на всяка жена, са много важни за постигане на добри резултати в дългосрочен план.