0

В момента, в който температурите паднат значително и мразовете почукат на вратата, а плодните дървета влязат в покой, можете да сте сигурни, че е дошло времето за зимна резитба на ябълката и крушата.

Сливата трябва да почака за тази процедура до другата година.

В момента, в който температурите паднат значително и мразовете почукат на вратата, а плодните дървета влязат в покой, можете да сте сигурни, че е дошло времето за зимна резитба на ябълката и крушата.

Сливата трябва да почака за тази процедура до другата година.

Докато лятната резитба на ябълката стимулира цъфтежа и плододаването, зимната резитба е ключова за контролирането на формата с фокус върху припокриващите се клони, както и за цялостно подсилване на дървото.

Ябълките имат склонност да развиват клоните си във всички посоки, така че имат нужда от малко „опитомяване“ от време на време. Освен ако искате да ги оставите в естествения им вид, но така най-добрите плодове няма да се развиват.

Изчакайте докато дървото влезе в покой, когато повечето листа са опадали и сте на прага на зимата. Тогава температурите нямат такова значение.

Добре е да не правите резитба на които и да е дървета в дъждовни дни.

Ябълковите дървета могат да живеят 50 години и повече. Така че ако искате реколта за дълъг период от време трябва да им предоставите мястото, от което се нуждаят като „възрастни“.

Що се отнася до резитбата, можете да имате еднакъв подход и към ябълките, и към крушите. Бъдете спокойни, когато дръвчетата са млади, на възраст под 4 г. Имайте едно наум да не ограничавате цялостния растеж като премахнете твърде много клони наведнъж. На този ранен етап от развитието на дръвчетата трябва да се фокусирате върху счупените, заболели или мъртви клони;

Когато вашите дръвчета започнат да дават плодове, те имат нужда от ежегодна резитба, когато са в покой.


Стъпка 1


Гледайте за издайнически знаци. Изсъхнали пъпки, обелена кора – това е първото, което трябва да премахнете. Изсъхналите клонки никога повече няма да бъдат зелени вътре. Можете да проверите цвета с нокътя на палеца си. Ако е кафяв и клонът е сух, го отрежете го до най-близкия страничен клон или клонка с правилна ориентация.


Стъпка 2


Премахнете прекалено енергичните клони, които стърчат право нагоре към небето. Освен това можете да премахнете клонките, които са клюмнали надолу под странен ъгъл.

Погледнете дали има клонки, които са твърде близко до земята. Ако има такива, премахнете и тях.

Трябва да премахнете и клоните, които се кръстосват. Те може да не изглеждат проблемни към момента, но могат да създадат неприятности в бъдеще. Това е така, защото когато духа вятър, клоните се търкат един в друг. Така може да се образуват наранявания, които са идеален вход за бактерии.

Премахнете и твърде големите клони, които могат да спират светлината и циркулацията на въздуха. Като поддържате добра циркулация, това се отразява добре на цялостното здраве на дървото.


Стъпка 3


След като сте премахнали някои основни клони, се фокусирайте върху младите издънки, които току-що са се показали.

Това, което е малко сега, ще стане голямо по-късно. Изрежете ги, като помните да режете под ъгъл точно пред израстъка. Направете го с тези издънки, които растат в посока центъра на дървото. Това ще стимулира новите издънки да растат навън, а не навътре.