0

А лександър Македонски, един от най-успешните военачалници в световната история, е умрял от некроза на панкреаса, а не от малария, коремен тиф или пневмония, както се смяташе по-рано, пише Greek Reporter. Проучването е на учени от университета „Аристотел” в Гърция.

Александър Македонски, един от най-успешните военачалници в световната история, е умрял от некроза на панкреаса, а не от малария, коремен тиф или пневмония, както се смяташе по-рано, пише Greek Reporter. Проучването е на учени от университета „Аристотел” в Гърция.

Специалистите в продължение на години детайлно анализирали симптомите на болестта и последните дни на македонския цар, описани от древните историци.

Според учените, причината за смъртта на великия пълководец е тежък сепсис, причинен от остра панкреатична некроза. Това заболяване от своя страна се развива поради камъни в жлъчката. Известно е, че легендарният пълководец е бил пристрастен към тежки храни и алкохол. Най-страшният кошмар на персите умира на 32 години. Александър Македонски е един от малкото лидери в световната история, които не е губил битка.

„Появата на симптомите се характеризира със силна болка в корема след обилно хранене и употреба на големи количества вино, придружена от треска и ежедневно прогресивно влошаване в продължение на четиринадесет дни“, гласят резултатите на проучването, ръководено от професор Томас Герасимидис.

След като анализираха творбите на древните историци Ариан, Птоломей, Плутарх, Квинт Курций Руф и други, Герасимидис и екипа му категорично са отхвърлили другите версии за смъртта на Александър, включително малария, пневмония, коремен тиф и Западнонилска треска.

На 10 или 11 юни Александър умира в двореца на Навуходоносор II, във Вавилон, който смятал да направи своя столица. Според думите на Плутарх приблизително 14 дни преди смъртта си Александър празнувал с адмирал Нереус и прекарал нощта и следващия ден, пиейки с Медий от Лариса. Александър развива треска, която се влошава, дотолкова че вече не може да говори. Обикновените войници си вземат сбогом с него. Диодор пък разказва, че Александър развива треската, след като изпил голяма купа с несмесено вино в чест на Херакъл, 11 дни боледувал и след това умрял. Теорията, че Александър е бил отровен е малко вероятна, тъй като всички източници твърдят, че той е боледувал около 14 дни, а толкова бавна отрова най-вероятно не е съществувала в Античността.

Трупът и мястото на погребението на Александър Велики стават причина за много войни и пререкания между наследниците му – диадохите. Най-вероятно великият пълководец е бил погребан в Александрия, Египет. Според легендите Александър до последния си дъх е обсъждал с генералите си детайло относно предстоящите му военни кампании.