0

Ф утболна Италия е във възторг от националите си и може да им прости без проблеми, ако случайно те не стигнат до финала на европейското първенство в Лондон на 11 юли. Защото с трите си победи в предварителната група, последната от които бе в неделя вечерта срещу Уелс с 1:0, „адзурите“ върнаха вярата на сънародниците си в „калчото“ и показаха, че са отново европейска пък и световна сила в любимата игра. Което и за специалисти, и за „тифози“, е може би по-важно от титлата в сегашния турнир, просто защото обещава нови и още по-големи радости в бъдеще по първенства от всякакъв калибър.

Футболна Италия е във възторг от националите си и може да им прости без проблеми, ако случайно те не стигнат до финала на европейското първенство в Лондон на 11 юли. Защото с трите си победи в предварителната група, последната от които бе в неделя вечерта срещу Уелс с 1:0, „адзурите“ върнаха вярата на сънародниците си в „калчото“ и показаха, че са отново европейска пък и световна сила в любимата игра. Което и за специалисти, и за „тифози“, е може би по-важно от титлата в сегашния турнир, просто защото обещава нови и още по-големи радости в бъдеще по първенства от всякакъв калибър.

„Най-първи!“, „Красива Италия!“, „Италия е приказна!“, „Адзури – рекордьори!“, “Да живее Италия!“ – тези приветствени лозунги, изписани с едри букви по първите страници на вестниците в понеделник сутринта, концентрират в максимална степен възторга на жителите на Апенините от футболните им национали. Като оценките на спортните журналисти не само за голмайстора Пасина, а за всички тях са само високи, но с „6 +” пишещото братство удостоява един единствен член на „Скуадра адзура“ – обявения за „суперстар“ от печата селекционер Роберто Манчини. Той е заслужил високата оценка, просто защото е успял да изгради за европейското първенство не един първокласен отбор, а цели два, абсолютно заменяеми, напълно равностойни, всепобеждаващи и вече любимци на запалянковците по Стария континент. Като авторитетния футболен коментатор Андреа ди Каро даже предсрочно обяви Манчини в днешния брой на в. „Гадзета дело спорт“ за най-добрия треньор на европейското първенство, но не заради трите поредни победи в предварителната група и първото място. А защото през 2018-та година наставникът е получил възможно най-отчайващато футболно наследство в Европа след пропадналото класиране на националите за финалите на последното световно първенство. И после с много любов, завидно постоянство и футболен инат е изградил състав – мечта за всяка страна, че дори и два състава!

Но освен фойерверките в чест на „адзурите“, италианските медии днес публикуват и задълбочени анализи на прочути специалисти за възможностите и перспективите за развитие на националния състав. Такъв определено е коментарът в „Гадзета дело спорт“ на известния и в Италия, и в Англия треньор Клаудио Раниери, който в началото най-напред венцехвали колегата си Роберто така: „В „разпръснат боен ред“ Манчини има определено следните заслуги: написа за тази, неговата Италия, превъзходен сценарий, успя да въвлече в него всички и вече възвръща любовта на народа към синята фланелка, като отборът има една добродетел в повече от всички до сега – скромността!“ И този състав според Раниери няма начин да не успее, защото той бил жадна за успех глутница вълци, у която е удивително колективното желание да докопат първи плячката, тоест топката. След това известният наставник със завиден международен опит посочва, че залог за бъдещите успехи на „адзурите“ е осъществяваната вътрешна приемственост в отбора. Тоест по-възрастните национали подават на по-младите щафетата в ход – така например все още безукорно игращият цантрален защитник Джорджо Киелини вече има достоен наследник в лицето на 22-годишния Алесандро Бастони.

А доколкото до предпочитанията за следващ противник на купонясвалите цяла нощ след мача с Уелс „адзури“, според спортните журналисти на тях по-присърце им била Украйна, макар да е по-силна от Австрия, която обаче в миналото доста често им била „на карък“.