0

П равителствата на Великобритания и на Германия обсъждат въвеждането на нови санкции против Русия заради кибератаките, разкрити миналата седмица, съобщи Bloomberg.

Правителствата на Великобритания и на Германия обсъждат въвеждането на нови санкции против Русия заради кибератаките, разкрити миналата седмица, съобщи Bloomberg.

Три държави - Великобритания, Холандия и САЩ, разкриха през миналата седмица, че руското военно разузнаване извършва масирани кибератаки с цел подкопаване на демокрацията в различни страни и нанасяне на щети за милиони евро. Великобритания нарече Русия държава-парий, Холандия обяви, че е осуетила руска хакерска срещу компютърната мрежа на Организацията за забрана на химическото оръжие. САЩ предявиха обвинения срещу 7 агенти на руското военно разузнаване за кибератаки срещу международни антидопингови агенции. Канада също обяви подобни съмнения.

„Трябва да сме готови да вземем мерки самостоятелно или в сътрудничество със съюзниците си”, заяви шефът на канцеларията на премиера на Великобритания Дейвид Лидингтън. В Германия също потвърдиха, че преговарят какви биха били най-добрите мерки, които да се предприемат след кибератаките. В същият дух е и изказването на прессекретарят на украинското външно министерство Марияна Беца, която заяви, че антируските санкции трябва да продължат. По думите на Беца, ограниченията не трябва да спират, докато Москва не престане да погазва принципите на правото. На този фон украинското министерство на отбраната съобщи, че започват многонационални военни авио учения, под названието Чисто небе 2018 г., на територията на Украйна, в които ще участват страните членки на НАТО САЩ, Великобритания, Холандия, Естония, Белгия и Румъния. Украинските военни ще участват и в стратегическите военни учения на НАТО Единен тризъбец (Trident Juncture).

Същевременно Канада също се присъедини към САЩ, Австралия и страните от ЕС и обвини Русия за кибератаките, съобщи Глобал нюз. Новият шеф на канадския център за кибер сигурност Скот Джонс коментира, че Русия доминират в кибератаките. Джонс подчерта, че кибератаките са сложно нещо и не става дума да се предпазва човек от един или два инструмента. Според Джонс е много евтино да се направи голяма масова манипулация с информацията. Той коментира, че Русия и Китай може да са най-напред в хакерството, но и по-малки държави могат да извършват подобни нападения.

Миналата седмица в съвместна декларация председателите на Европейския съвет Доналд Туск, на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и върховният представител на Европейският съюз по външна политика и сигурност Федерика Могерини осъдиха остро опита за кибератака срещу Организацията за забрана на химическите оръжия в Хага. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че страните от НАТО застават зад решението на Холандия и Великобритания да посочат Русия като виновна.

Междувременно в понеделник Москва привика посланичката на Холандия Рене Джоунс-Бос. От Кремъл заявиха, че Холандия не е давала информация за разследването в Хага, а руският външен министър Сергей Лавров на обща пресконференция в Москва с италианския си колега Енцо Моаверо нарече "недоразумение" ареста и експулсирането на руснаците. "Не е имало нищо тайно в пътуването на нашите специалисти в Холандия. Това е било рутинно пътуване", заяви той.

ВСИЧКО ЗА АТАКИТЕ ТУК