0

Ц ветното зеле или както е по-известно карфиол се развива по-добре в райони с по-хладен климат и при висока въздушна влажност. Оптималната температура за тази култура е около 20ºС. Тази температура позволява да се съхрани балансът между генеративното и вегетативното развитие и да се произведе висококачествен краен продукт.

Цветното зеле или както е по-известно карфиол се развива по-добре в райони с по-хладен климат и при висока въздушна влажност. Оптималната температура за тази култура е около 20ºС. Тази температура позволява да се съхрани балансът между генеративното и вегетативното развитие и да се произведе висококачествен краен продукт.

При по-ниски или по-високи температури по- трудно се оформя продуктовата част и се наблюдава предимно увеличаване на вегетативната маса.

 

Чувствително

Цветното зеле е по-чувствително растение към замръзване, отколкото бялото главесто зеле. Критичният период е в началото на разсаждането. Закалени растения могат да издържат и до -5ºС, но при вече формирани глави може да има повреди дори и при 2ºС, особено ако не са покрити с листа. В ранна фаза видът е особено чувствителен към светлината. Липсата на светлина води до издължаване на разсада и дори до загниване на някои растения. Главата трябва да бъде защитена от силната светлина и слънцето. Под въздействието на слънцето тя много лесно губи белия си цвят и може да стане жълта, кремава или дори леко зелена.

 

Напояването

 

Цветното зеле е култура с много големи потребности от вода, поради което се нуждае от напояване за постигане на висок добив. Основна нужда от вода растенията имат в периода от формирането на главата до реколтирането.

Много високите температури често са причина за физиологичните нарушения: прорастване на вътрешни листа и влошаване качеството на главата (рехава глава).

Ниските температури могат да предизвикат яровизация (преминаване в генеративна фаза), в резултат на която главите се деформират и развалят търговския си вид.

 

 

Изисквания към почвата

 

Добивът и качеството на главата зависят в значителна степен от почвените характеристики.

Цветното зеле е култура с относително слабо развита коренова система, нуждае се от плодородни почви с висока влагозапасеност, но не понася преовлажняване, тъй като прекомерната влага може да унищожи кореновата система и да нанесе повече вреда, отколкото липсата й.

Най-подходящите почви са черноземите и алувиалните почви. Не трябва да се използват тежки почви, които много лесно образуват кора.

 

 

Лоши предшественици са цвекло и спанак

 

Цветното зеле се нуждае от не по-малко от 4-годишен сеитбооборот с цел да няма поражения от болести.

Може да се отглежда след много зеленчукови и полски култури. Необходимо е да се избягват предшественици като зеле, цвекло и спанак. Добри предшественици са бобовите (особено зелен грах) и зърнено-житните култури, ранни картофи, домати, корнишони, лук, праз, моркови, целина, магданоз. Цветното зеле реагира много добре на торене с пресен компостиран оборски тор.

 

Обработката започва през есента

 

Подготовката на почвата започва през есента на предшестващата година. През периода между прибирането на предишната реколта и разсаждането на цветното зеле се отглежда уплътняваща зеленчукова култура (зелен лук, зелен чесън и др.) за опазване на почвата от заплевеляване.

През есента е необходимо дълбоко изораване, като е нужно да има необходимата влага за този процес. Поради сравнително слабо развита коренова система на растенията, преди разсаждането може да се приложи плитка обработка на почвата. Прилага се и технология на безпочвена обработка, която предпазва почвената екосистемата (полезната микрофлора, дъждовните черви и др.).

 

Внимавайте за липса на бор

 

Цветното зеле се развива слабо при прекалено кисели или прекалено алкални почви. Оптималното рН е 6,5-7,5. Ниско рН води до нарушения в развитието на растението в резултат от недостига на молибден. При карбонатни почви (с високо рН) се наблюдава липса на бор, който причинява тъй нареченото кухостъблие в продуктовата част. В ранната фаза листата под главата остават дребни, неразвити и горчиви. За преодоляване на недостига се прилага листно подхранване с органични торове, съдържащ бо