0

З ахлаждането през есента в комбинация със зеленчуците с люспи като домати и чушки събуждат колитите, гастритите и язвата на дванадесетопръстника.

Захлаждането през есента в комбинация със зеленчуците с люспи като домати и чушки събуждат колитите, гастритите и язвата на дванадесетопръстника.

Освен с болки, които се обострят нощем, те протичат още с болки под лъжичката, киселини, които изгарят хранопровода. Неизбежни са подуването и газовете. Неправилното хранене, диетичните грешки, стресът са предразполагащи фактори и влошават състоянието. Мнозина не различават тези състояния при болка. Без диагностика те започват лечение с природни средства, което може да се окаже ефикасно за едно, но безполезно за друго стомашно заболяване.

По какво се различават стомашните заболявания?

Гастритът представлява възпаление на лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника. Основните му форми са остра и хронична. Острата форма може да трае до 15-20 дни. Причинителите са много и обикновено човек, който веднъж е имал заболяването, може лесно да го получи пак. Основен причинител обаче се счита неправилно хранене, натоварване на стомаха с люспести, семчести, люти, горещи храни или такива с изразена киселинност. Алкохолът и медикаментите също са сред факторите, които го възбуждат. Болките, придружени с гадене започват след хранене. Те са придружени от подуване на стомаха, киселини, газове.

Язвата е много често срещано заболяване, от нея страдат 10% от човечеството. Тя се развива при хора, които са страдали от гастрит и представлява рана, понякога и кървяща. Възпалената и стегната лигавица лесно се поддава на такива наранявания. В повечето случаи язвите са малки, затварят се, а нерядко успяват да се „скрият“ от рентгенографията поради надиплената и нагъната структура на стомаха. Симптомите й са като тези на гастрита, но са по-остри.

Възпалената лигавица на дебелото черво се нарича колит. Основните причини са инфекциите. Когато възпалението е в тънкото черво, говорим за ентероколит. Нерядко идва с възпаление на стомаха, тогава е налице гастроентероколит.

Пациентът се оплаква от тъпа, неопределена болка по целия корем, подуване и газове. В някои случаи е налице висока температура, езикът се облага.

От колити страдат повече жените, особено на средна възраст, отколкото мъжете.

Природни средства срещу болките и гаденето

Червеното цвекло съдържа витамин U или противоязвен витамин, който стимулира зарастването на язвените дефекти и намалява стомашната киселинност. Затова се препоръчва по една кафена чашка сок от това кореноплодно всяка вечер преди лягане и сутрин след ставане от сън. При изпиване на първата доза може да се появи гадене, световъртеж и дори прималяване. Това се случва, ако тялото е натрупало много шлака и е замърсено отвътре. След втората – третата доза тези прояви отшумяват. За по-леко адаптиране на организма към сока от цвекло се препоръчва в началото той да се разрежда с морковен, ябълков или друг натурално изцеден сок.

Клеевата тинктура е незаменима при упорити на лечение язви, гастрити и колити. За приготвянето й са необходими 30 г прополис (пчелен клей), който се нарязва и залива със 100 мл 90-95% чист етилов спирт. Пълното разтваряне се постига след седмица, но разтворът може да се използва от първия-втория ден. Пие се по 20-30 капки в супена лъжица вода, а за деца дозата е 5-10 капки на прием.