0

С правилното комбиниране ние помагаме на растенията да обогатяват почвата, взаимно да си помагат и да създават устойчива и здравословна среда за развитие. Така и ние ще имаме здрава, богата, цветна, благоуханна и екологично чиста градинка.

С правилното комбиниране ние помагаме на растенията да обогатяват почвата, взаимно да си помагат и да създават устойчива и здравословна среда за развитие. Така и ние ще имаме здрава, богата, цветна, благоуханна и екологично чиста градинка.

Алелопатията не само взема предвид нуждите на растенията от хранителни вещества. При нея роля играят също така защитата на реколтата, справянето с вредителите и позитивното домакинство – това, при което се увеличава популацията на полезните насекоми, които ще ви помогнат да се справите с вредните такива, пише сайтът livelovefruit.com.

Определени растения може да бъдат отглеждани заедно, за да си помагат да извличат необходимите им хранителни вещества, както и да се защитават от вредители.

Три сестри

Класическият пример за алелопатия идва от триото „три сестри” – царевица, пълзящ боб и зимна тиква. Те много често са се отглеждали заедно от коренното население в Северна Америка. В градината се вземат предвид характеристиките на трите култури. Стъблото на царевицата служи на боба като подпора. Докато тиквата стои ниско и с големите си листа хвърля сянка наоколо. Сянката помага за това да не избуят плевели. А бързорастящият боб спомага да се достави азот на почвата, който е много необходим за царевицата и тиквата.

Азот

Царевицата има голяма нужда от хранителни вещества и лесно изтощава почвата, ако не се вземат мерки. Бобът има уникалната способност в симбиоза с грудковите бактерии да фиксира азот от атмосферата. А царевицата и тиквата го използват, за да виреят значително по-добре.

Големите листа на тиквата действат като мулч. Те защитават от жаркото слънце и са бариера срещу плевелите. Бодливият мъх по листата също така намалява вредителите, които може да искат да се почерпят с реколтата ви.

Подобно на триото „три сестри”, има много други комбинации, които работят добре заедно.
Използвайте схемата като наръчник, за да организирате така градината си, че да имате по-голям успех. Но имайте предвид, че не е необходимо вашата градина да изглежда точно така. Това е план, който може да ви даде насоките как вашите растения да бъдат щастливи и здрави заедно.

Примери

Амарантът (или щир) трябва да се отглежда до царевица, за да се засенчва почвата и да се задържа влагата.  Аспержите трябва да растат до магданоз, риган, пипер, домати, босилек, копър, кориандър, градински чай, мащерка. Аспержите държат надалеч кръглите червеи, които атакуват доматите. А от своя страна, доматите държат надалеч бръмбарите, които нападат аспержите.

Ябълките и кайсиите изненадващо обичат да бъдат отглеждани в близост до чесън. Но това си има своето обяснение. Чесънът държи надалеч вредители като листни въшки и акари. Корените на дърветата абсорбират сярата, която произвежда чесънът. Това прави дървото по-резистентно на гъбични заболявания и мухъл.

Невенът са другата печеливша комбинация с плодните дръвчета, тъй като привличат насекоми, които опрашват тях, а после и цветчетата на дърветата. Тези цветя също така помагат срещу червеи в почвата, което също е плюс за дръвчетата.

Босилек

Босилекът е билка, която ако вирее до доматите и им помага да подобрят вкуса си. Той също така държи надалеч листните въшки, бръмбари по аспержите, акарите, мухите, комарите и гъсеници по доматите. Поради тази причина, босилекът трябва да се отглежда и до аспержи. Взаимодейства си добре и с риган и пипер.

Бобът е азотфиксиращо растение и затова трябва да се отглежда до представители на семейство Кръстоцветни като зеле, карфиол, броколи, брюкселско зеле, както и до моркови, целина, царевица, краставица, патладжан, грах, картофи, ягоди, репички. Избягвайте засаждането му до чесън, лук, див лук, праз, защото не се обичат! Съжителството на цвеклото и боба също трябва да се избягва, тъй като те могат да ограничат взаимно растежа си.

Цвеклото трябва да се отглежда до храстовиден боб, царевица, чесън, маруля, мента, картофи, зеле, алабаш, праз. Избягвайте съжителството му с увивни сортове боб.

Билката пореч е чудесно цвете и компания за много растения. Засадете я до домати и зеле, тъй като държи настрана гъсениците. Поречът също така привлича опрашители, така че го гледайте около растения, които имат нужда от опрашване, като тикви, пъпеши и краставици.

Зеле

Броколито, брюкселското зеле, зелето и карфиолът имат полза от лайката, ментата, градинския чай, розмарина и копърът. Броколито обича да бъде отглеждано до картофи за подобряване на вкуса. Но има мнения, че те предпочитат почва с различно pH -така че пробвайте, за да видите как се сработват. Карфиолът също обича да бъде до целина, тъй като нейният силен мирис отблъсква пеперудите, които могат да унищожат цялата ви реколта.

Морковите съжителстват добре с боб, кръстоцветни, див лук, градински чай, розмарин, лук, пипер, репички и най-вече с домати. Избягвайте засаждането им до копър, картофи, пащърнак. Доматите ще подобрят вкуса на морковите, но те може да бъдат по-малки, тъй като двете култури се конкурират за хранителните вещества в почвата.

Черешите обичат чесъна подобно на ябълките и кайсиите, и то по същите причини. Невенът също добре се спогажда с черешите, тъй като привлича насекоми, които да ги опрашват.

Дивият лук расте добре до домати и моркови, тъй като спомага да се освободят вкусовите им качества. Държи настрана и редица техни неприятели. Дивият лук не трябва да се сади до боб и грах.

Царевицата е приятел на боба, краставицата, копъра, цвеклото, пъпеша, магданоза, граха, картофите, тиквата и слънчогледа. Не трябва обаче да се отглежда до целина и домати. Амарантът също така може да се сади между редовете царевица, за да задържа влагата в почвата и да намали плевелите.

Краставицата обича да бъде до аспержи, боб, кръстоцветни, целина, царевица, копър, маруля, лук, грах и репички. В никакъв случай не ги засаждайте до картофи и градински чай. Царевицата и слънчогледът служат за подпори на краставиците. Копърът им полага в привличането на хищни насекоми. Латинката пък подобрява вкуса и растежа им.

Копърът действа здравословно на зелето и другите кръстоцветни като карфиола и къдравото зеле. Добър приятел е на царевицата, краставиците, марулята и лука. Избягвайте отглеждането му до моркови и домати. Копърът привлича калинки, градински паяци, пчели и др., което го прави много добро за градината растение.

Патладжан

Патладжанът е добра компания за амаранта, боба, невените, граха, пипера, спанака и мащерката. Не го отглеждайте близо до копър! Чесънът си прави добра компания с розите, като отблъсква листните въшки. Заради сярата помага да се справим с неприятели като белокрилки, японски бръмбари, коренови личинки, морковена муха и други вредни насекоми. Добър приятел е на цвекло, зеле, целина, овошки като кайсии, ябълки и череши, маруля, картофи, ягоди и домати. Не го отглеждайте до грах.

Марулята обича да е до цвекло, зеле, моркови, целина, краставици, копър, чесън, лук, репички, спанак, тиква и ягоди. Невените произвеждат химикали, които отблъскват белокрилките, мексиканските бобови бръмбари, червеите.

Ментата привлича хищни оси. Тя също така отблъсква зелевите молци, листните въшки и листните бълхи. Ментата е инвазивна, така че най-добре я отглеждайте отделно в контейнери край градината. Не я засаждайте до магданоз.

Латинките действат като капан за листните въшки. Освен това помагат да се отървете от белокрилките и бръмбарите по краставиците и тиквите, колорадския бръмбар и мексиканския бобов бръмбар. Добър приятел са на зеле, краставици, пъпеши, репички и домати. Предоставят добра защита срещу бръмбари и паяци и освен това привличат различни опрашители като пчели и пеперуди.

Лук

Лукът обича лайката и градинската чубрица, които подобряват вкуса му. Освен това се спогажда добре с цвекло, зеле, моркови, копър, маруля, ягоди, домати, праз, алабаш. Не го отглеждайте до аспержи или грах. Лукът отблъсква морковената муха, затова е добре да се сади до моркови.

Магданозът обича да е до аспержи, моркови, царевица, маруля, лук и домати. Ако му позволите да цъфти, ще привлече хищни оси.

Пащърнакът трябва да се гледа до зелен грах, храстовиден боб, пипер, домати, маруля, розмарин и градински чай. Някои зеленчуци и билки не обичат пащърнак, сред тях са моркови, целина, копър.
Грахът е чудесен компаньон на боба, морковите, целината, царевицата, краставицата, патладжана, пащърнакът, пипера, кортофите, репичките, спанака, ягодите и лалетата. Не го отглеждайте до лук.
Пиперът е приятел с аспержите, босилека, морковите, краставиците, патладжана, ригана, магдоноза, розмарина, тиквата и доматите. Не го отглеждайте до боб, кръстоцветни и копър.
Картофите обичат да бъдат до цвекло, храстовиден боб, целина, царевица, чесън, невен, лук и грах. Избягвайте съжителството им с аспержи, краставици, пъпеш, пащърнак, тикви, слънчоглед и ряпа.
Репичките са добри съседи с боба, цвеклото, морковите, краставиците, марулята, ментата, пащърнака, граха, спанака, тиквата и доматите. Избягвайте да ги садите до картофи. Ако са до тикви ще им позволят да растат по-добре и да цъфтят, ще ги предпази и от повечето вредители.

Розмаринът обича да е в близост до боб, кръстоцветни, спанак и моркови. Отблъсква зелевите молци, мексиканския бобов бръмбар и морковената муха.

Граданският чай отблъсква също зелевите молци и морковените мухи. Освен това помага за доброто развитие на пащърнака. Не го отглеждайте до краставици, които не обичат ароматните билки.
Спанакът е добър кампаньон на кръстоцветни, патладжана, марулята, граха, репичките и особено много на ягодите. Не го гледайте до картофи.

Тиква

Тиквата не само обича да бъде отглеждана до царевица, но също така се сработва добре с маруля, пъпеши, грах и репички. Не трябва да е близо обаче до кръстоцветни или картофи. Невените и латинките отблъскват много различни вредители по тиквите.

Ягодите се чувстват добре в компанията на боб, чесън, маруля, лук, грах, спанак и мащерка. Избягвайте засаждането им до кръстоцветни, копър и алабаш.

Слънчогледът увеличава добивите на царевица, когато се отглежда до царевичните редове. Използвайте слънчоглед, за да привлечете опрашители за други култури, особено за тиквите, както и за други растения, които имат нужда от насекоми за опрашване.

Доматите са чувствителни, когато иде реч за съжителство с други култури, но те извличат полза най-вече от аспержите, босилека, боба, морковите, целината, дивия лук, чесъна, марулята, ментата, латинките, лука, магданоза и пипера. Не ги отглеждайте до копър, кръстоцветни, царевица или алабаш. Картофите могат да разпространят някои болести и по доматите, затова не ги засаждайте около тях. Доматите не са най-добри приятели също и с краставиците, тъй като и двете растения имат нужда от значително количество хранителни вещества в почвата. Някои хора успешно ги отглеждат заедно, но други не. Опитайте се да не ги садите в едно и също пространство.