0

С амо за година масовите горива по бензиностанциите поскъпнаха почти двойно. Ако на 1 април 2021 г. литър бензин А-95 е струвал средно 2,08 лв., то на 12 април 2022 г. цената е вече 2,95 лв., показват данни на специализирания сайт fuelo.net.

При дизела положението е повече от плачевно – през април м.г. той се е продавал средно за 2,07 лв., а година по-късно цената му вече е 3,08 лв. На повечето бензиностанции обаче от два-три дни дизелът е заковал цена от 3,12 лв. за литър.

Вероятно за да избегнат съмнения за картел, на различните обекти цените варират в широки граници. Например най-високата цена на А-95 е 2,99 лв., а най-ниската – 2,78 лв. Пропан-бутанът и метанът също продължават да поскъпват – вчера те струваха съответно 1,60 лв./л и 3,20 лв./кг. Космически стойности имат т. нар. премиум горива – специалният дизел удря 3,55 лв., а бензинът А-98 – 3,40 лв./л.

Причини

Експерти обясняват продължаващото поскъпване със световните цени на петрола и продължаващата война в Украйна. Например във вторник нефтът поскъпна с около 2%, като фючърсите на сорта „Брент“ отново се търгуваха над 100 долара за барел, парирайки част от ценовия спад през последните дни след информации за известно разхлабване на строгите ограничителни Covid мерки в китайската столица Пекин. Предупрежденията на ОПЕК, че е невъзможно увеличаване на добивите, което да компенсира евентуалните загуби на руски петролни доставки при налагане на ембарго, също допринася за поскъпване на черното злато.

У нас рафинерията на „Лукойл Нефтохим“ преработва основно руски петрол от сорта „Уралс“, като намалението или увеличението на цената му се отразяват след известно време и на търговията на дребно.

Любопитно е какви бяха цените в някои европейски държави във вторник, преизчислени в лева. Бензинът А-95 в Австрия струваше средно 3,36 лв., а дизелът – 3,61 лв. В Германия беше съответно 3,92 лв. и 3,97 лв. Най-скъпи са горивата в Нидерландия – там масовият бензин е 4,24 лв., а дизелът – 3,84 лв. В Унгария, която сложи таван на цените на горивата, и бензин, и дизел вървят по 2,51 лв. литъра.

Стратегия

Нов закон ще насърчава електромобилността и стимулите за закупуване на електрически автомобили, съобщи междувременно вицепремиерът и министър на околната среда Борислав Сандов на транспортна конференция. "Целта ни е към средата на 2026 година в България да се движат 30 000 електромобила при десет пъти по-малко сега“.