0

 

Най-голямата януарска грижа на градинаря е подготовката за отглеждане на ранните разсади.
Здравите семена никнат безпроблемно. За да са здрави, трябва да се обеззаразят, но не всичките.

 

Най-голямата януарска грижа на градинаря е подготовката за отглеждане на ранните разсади.
Здравите семена никнат безпроблемно. За да са здрави, трябва да се обеззаразят, но не всичките.

Фирми производителки на семена ги обеззаразяват, затова купените от магазините не се нуждаят от вашата намеса. Има растителнозащитни препарати, но те или са от категория, която не е разрешена за употреба от любители, или са неудобни за обеззаразяване на малки количества семена.


В домашни условия
Има доста надежди и съвсем лесни начини за обеззаразяване при домашни условия. Ето някои от тях:
- Калиев перманганат - разтворете половин пакетче (в аптеките се предлагат по 10 г) калиев перманганат в 1 л вода и потопете семената, поставени в торбичка, за няколко минути в разтвора.
- Меден сулфат (син камък )- разтворете 50 г меден сулфат (син камък) в 1 л вода и потопете по същия начин семената в получения разтвор.
- Перхидрол (кислородна вода) - изсипете семената в подходящ съд и ги залейте с перхидрол (кислородна вода) за около 20 минути.
Обработените по някой от тези начини семена са мокри и се слепват помежду си. За да можете да ги засеете, трябва леко да просъхнат.
В оранжерии и парници
Като най-студеният месец от годината, през януари зеленчуковите култури се развиват само в култивационни съоръжения - оранжерии и парници. На полето се отглеждат само някои култури, като засадените през есента чесън, лук и спанак. Всичките усилия са насочени към подготовката по отглеждането на зеленчуковите култури през следващите месеци и лятото. Подготвят се полиетиленовите оранжерии за експлоатация. Засяват се разсади на домати, пипер, краставици и тиквички за отглеждане в парници или отопляеми полиетиленови оранжерии. Здрав разсад се получава, когато се отглежда върху обеззаразена почва или субстрат, а за сеитба се използват здрави и обеззаразени семена. Засяването се извършва в култивационни съоръжения, когато температурата на почвата достигне около 20 градуса. До края на месеца се засяват семената на доматите, пипера, зелето и карфиола. Започва залагането за рътене на семената на ранните картофи. Това се извършва в помещения на тъмно при температура 15-18 градуса. Ако местата, където ще се отглежда разсадът, са заселени с попово прасе, преди сеитбата се разхвърлят примамки. Такива се продават в агроаптеките, но може и да се приготвят от пшеничени отсевки, трици, ярма, като на 1кг от тях се прибавят 2 супени лъжици нуреле. Получената примамка се разхвърля, като на 1 кв. м площ се слага 15-20 г от нея.

Следната таблица ще ви ориентира както за сроковете, така и за необходимите ви семена и за площта, която трябва да отделите за отглеждане на пролетните разсади.
ТАБЛИЦА:
Култура Срок на засяване Необходимо семе Посевна норма Необходима площ
(грама за 1 дка) (грама за 1 м2) за гъст разсад (м2)
Домати 20.I. – 15.II. 24-25 2-3 8-12
Пипер 10.I. – 5.II. 120 10-12 10-12
Патладжан 10.I.– 5.II. 40 4-6 7-10
Главесто зеле 1.II. – 10.II. 40 5 8
Цветно зеле 20.I. – 5.II. 40 5 8
Алабаш 1.II. – 10.II. 50 5 10
Салати 1.II. – 10.II. 20 2 10
Краставици 25.III. – 5.IV. 80 20 4
Тиквички 20.III. – 5.IV. 250 100 2,5

Подходящи сортове са Донат и Магнус

Един от препоръчителните сортове пипер е Донат (Дакота) – хибрид, подходящ за отглеждане в полиетиленови и стъклени оранжерии. Сроковете за сеитба са 1-5 януари или 25 януари – 5 февруари. От доматените сортове за оранжерийно производство е подходящ раннозрелият полудетерминантен хибрид Магнус F1, който се засява между 15 и 20 януари.
В неотопляемите оранжерии и полиетиленовите съоръжения, както и в защитените парници се засяват репичките. Сеитбената норма е 2-3 г на квадратен метър.
Времето е подходящо за торене с оборски тор, суперфосфат и калиеви торове след направен почвен анализ и потребностите на почвите. В благоприятните за работа дни е добре да се приготви почвената смес, която ще се използва за разсаждане от равни части чимова пръст и обгорял оборски тор с прибавка на речен пясък.

Оберете доматите и ги оставете да доузреят

В случай на отглеждани домати като предкултура в отопляеми стъклени оранжерии те се берат редовно, в края на месеца може да се наложи обирането на всички добре оформени зелени плодове и оставянето им за доузряване в помещения, където температурата се колебае около 12°C. След приключване на беритбите на оранжерийните площи се прави фумигация с оглед да се унищожат причинителите на болести и неприятелите. След почистване на растителните остатъци, оранжерията се подготвя за производство на разсад или за засаждане на вече подготвен разсад за ранно производство.