0

А вгуст е времето, през което е най-добре да се засадят луковиците с шафран. Ако са достатъчно големи, те могат да започнат да цъфтят още тази година, разказаха производители на екзотичното и скъпо растение пред „Телеграф“. В някои райони цъфтежът може да започне още в края на август, в други септември, октомври. Шафранът е непретенциозен и не се нуждае непременно от поливане.

Август е времето, през което е най-добре да се засадят луковиците с шафран. Ако са достатъчно големи, те могат да започнат да цъфтят още тази година, разказаха производители на екзотичното и скъпо растение пред „Телеграф“. В някои райони цъфтежът може да започне още в края на август, в други септември, октомври. Шафранът е непретенциозен и не се нуждае непременно от поливане.

Утрояване

За по-лесно луковиците могат да се накиснат предварително във вода за около половин час. При голяма горещина може и да се полее. Това разказа Стоян Дурков, който отглежда около 3,5 дка шафран в района на Девин. Стопанинът продава продукти от него на Фермерския пазар пред Министерство на земеделието. Истината е, че човек може да си купи луковички и да си засади от лилавия минзухар в градината, без да отглежда промишлени количества. Луковиците се размножават всяка година. В зависимост от грижата за тях те могат да се удвоят, утроят и учетворят, сподели той.  

Почва

Почвата според Дурков трябва да се изоре, да се фрезова, да е пухкава. Ако е в градината, просто добре трябва да се прекопае. Луковиците могат да се засадят на редове или лехи. Разстоянието да е на десетина-дванайсет см, дълбочина около 10 см.  Не е желателно да се полива. Ако е силна жега, може веднъж да се полее. Ако почвата е преовлажнена, има опасност да изгният.

Мустачките

Най-ценното от лилавия минзухар са мустачките или т.нар. стигми. Те са най-скъпата част от тях. Освен че се ползват за подправка, те имат и лечебно действие. Подходящи са за хора с диабет, действа като антидепресант, за добър сън, противораково и за зрение и сърце. Пият се в топла вода или мляко, може и в топла супа по три пипалца на чаша всеки ден, разказва Дурков. Иначе за една тава ориз с шафран са необходими около 50 пипалца като подправка.

10 лв.

В момента има некоректни прекупвачи, които предлагат по 10 лв. на грам червени пипалца, каза Дурков, което е твърде малко. Но тъй като културата е все още нова за България, пазарът не е раздвижен. Той и съпругата му смятат да увеличат декарите с насаждението. Водят преговори с чужди изкупвачи и се надяват в близките години да успеят да се издържат само от шафрановите полета.

Освен червените мустачки могат да се използват и лилавите венцелистчета. Засега не се изкупуват в България. Но от тях има стопани, които приготвят шафранова ракия, също така се ползват за парфюмерийната и козметична индустрия.