0

Б анда задружни щастливци от Добрич превземат варненския пазар с домати собствено производство.

Банда задружни щастливци от Добрич превземат варненския пазар с домати собствено производство.

Всяка събота до паркинга на голяма търговска верига в морската столица пътува бус от Добрич, натоварен с кошници за капризни клиенти. Домати, краставици, тиквички. Цените са 3 и 2 лева за килограм домати, 1,50 лв. за тиквичките и 50 ст. за краставиците.

Начело на групата стоят учителката Мария Методиева и известният лекар и писател от Добрич д-р Хасан Ефраимов. Този, който се прочу с поредицата от разкази за караконджулите и джанките в центъра на Ню Йорк.

Членовете на бойната група са младежи, които, казано на обикновен език, мислят и действат по-бавно, а на административен са в неравностойно положение. В живота всички тези хора са щастливи, защото вършат това, което обичат, и с тези, които обичат.

Произвеждат домати, краставици, тиквички, зеле и др. в центъра на Добрич

в четири оранжерии. Въпреки че и те като всички в държавата се пекат на последствията от коронавируса, не хленчат нито за субсидии, нито за каквото и да било, а яко работят. От събота до събота и от зори до здрач.

Оранжериите се намират до един от големите магазини на търговска верига, но тя не им е клиент. Вероятно защото не може да си позволи да продава такова високо качество на домати на ниски цени, каквото произвеждат в оранжерията. На правен език щастливците са обединени в проекта “Чудната градинка” на фондация “Свети Николай Чудотворец”, която създаде първото социално предприятие в региона за младежи с интелектуални затруднения, за което в предишен брой писа в. „Телеграф“. Неин председател е педагогът Мария Методиева. Към проекта се присъединява с цялото си сърце на писател, знания и отговорност на лекар и умения на истински селянин д-р Хасан Ефраимов.

Фермерите с нетипичен профил обаче

се радват на неочаквано качествена и добра реколта

тази година както на краставици, така и на тиквички и домати. От започването на сезона най-скъпите ресторанти в Добрич са им клиенти. Бандата произвежда само елитни, високопрофесионални швейцарски сортове червен зеленчук. Лично са подбирани от доктора, който се грижи за растенията като за пациенти. Той оре, пръска, подрязва и управлява вещо в градинарската работа усмихнатите земеделци. Препарати се ползват много малко, тори се с прегорял бизонски тор, от зоопарка, който получава зелеви листа и салати от оранжериите. Всъщност проектът прилага с пълна сила принципите на кръговата икономика, която в България все още се обсъжда основно на теория.

Когато пандемията нагази целия свят и мнозина вдигнаха ръце, готови за фалит, краставиците, засадени в оранжериите в Добрич, започват да дават усилено плод. Пазар почти няма, защото и хората почти не излизат, а заведенията почти не работят. Тогава командният състав на бойната група от Мария Методиева и д-р Ефраимов вземат решение, че единственият изход е да се оцелее.

Пускат онлайн продажби в социалните мрежи

правят ваучери за социални и старчески домове и пласират зеления зеленчук на много ниски цени, но все пак го продават. Когато е възможно и позволено от закона, излизат и на местния фермерски пазар. Краставиците се продават и на място, за клиентите от Добрич на петдесет стотинки. Ресторанти започват да си купуват от техните зеленчуци. Така всички дружно успяват да закърпят положението. През това време започва да излиза ранното зеле, а в началото на юли и първите червени домати.

В оранжериите се работи и в почивните дни на дежурства за младежите. А за учителката и лекаря практически без почивка.

Когато не са в градините, двамата пишат хумористични постове във Фейсбук

с които привличат фенове и клиенти. Те се превръщат в истински бисери на прозата, но така се оформя един кръг, съпричастен към тяхната кауза на социално предприемачество. Младежите от „Чудната градинка“ се превръщат в истински пример за сървайвъри, а техните истории трогват и дават надежда на много хора.

В момента най-актуален е Царя на доматите – професионалният сорт “Кингсет”, който връзва по тридесет-четиридесет плода на корен и китките сами падат под тежестта му.

Младите хора на ден берат по 70-100 килограма домати

но тепърва растенията ще плододават чак до късна есен. Освен по прибирането на доматите младежите започват работа и по приготвяне на разсади за късното есенно зеле.

Най-лесният начин да се снабди човек с техните зеленчуци е чрез страницата им във Фейсбук Чудната градинка, където може да се направи поръчка. Или като на място в Добрич.

Битката да си равен с другите

Мария Методиева създава фондацията „Свети Николай Чудотворец“, защото има личен мотив, самата тя е имала дете, което е било в неравностойно положение. Какво означава това?

Причините може да са физически, но може и ментални. Младежите, с които тя работи в градината, са с ментални проблеми, но всъщност те мислят малко по-бавно и вземат малко по-бавно решения от другите хора. Това е най-простото и ясно обяснение, което дава Мария Методиева. Поради тази причина законът може буквално да ги лиши от граждански права като това да имат семейство, да работят, да пазаруват. С проекта „Чудната градинка“ Мария Методиева успява да намери дейност и занимание на тези хора, с което те не само да се чувстват полезни, но и да получават заплати, които изкарват с достоен труд. Защо са истински щастливи? Защото те нямат никакво отношение към парите, отговаря Мария. Те знаят, че с тях могат да си купят някои неща, които им харесват, и толкова. Когато получават първите си заплати, момичетата си купуват гардероби, а всички се сдобиват с телефони, за да се снимат. Има и запален влогър сред тях, който качва видеа в Ютюб.

Младежите и цялата група са задружни, весели, жизнерадостни и осмислят живота си. Заедно се забавляват, танцуват, смеят се, правят си лютеници в оранжерията и просто живеят като всички останали хора.

От Фейсбук профила на д-р Хасан Ефраимов

Розова магия


Какво бе учудването ми днес, когато, минавайки през пазара, видях да продават домат „Пинк рок“!

„Розова магия“ - бе изтипосал горда табела на масата си и човечецът. Табела съвсем семпла, изрязана от кашон, а надписите повторени многократно с химикал. Така, както се повтаря, когато няма какво да правиш, или, когато ти е скучно, а понякога дори, когато усещаш, че ако не го сториш с настървение, просто ще експлодираш.

– Какво си направил бе, приятелю? – не се въздържах, запирайки колелото. – Сложил си табела „Трабант“ на „Мерджан“!

– Ми... – промълви сконфузно той. – Познахте домата!

– Миналата година имахме цяла оранжерия. Продавахме го на опашка. Клиентите дори не чакаха да узрее.

„Пинк рок“ е уникален домат, създаден благодарение на дългогодишна селекция и кръстосване. Месест, със страхотен аромат и вкус, топи се в устата. Вложени са милиони при създаването му. При нас няма кой да ги вложи, затова нагъваме магия и твърдим, че е уникална. При магията просто някой е събрал семена от домат и си е направил труда да ги сложи в пакетче.

– Иначе не купуват! Търсят все „Розова магия“ – продължи купувачът. – Това знаят – това търсят.

– Ми ще търсят – повтарях си и по пътя. – Това знаят – това търсят. Търсят розова магия, защото животът на повечето е розова магия. Боядисали са живота им в розово, а иначе те без това си живеят в магия.

Мислех си за хората, не възприемащи нищо ново, живеещи с представите си от едно време. Качиха се на луксозни коли, а нагъват „Пинк рок“, мислейки си, че е лелеяната им „Розова магия“. И догодина пак ще си търсят магията. Животът се променя, доматът също, ала неизменна по тези земи остава само табелата „Розова магия“.

Хасан Ефраимов

17.07.2020