0

Е дна от най-важните кампании в овцевъдството, винаги е била агнилната кампания. Колкото повече агнета се родят и ги опазиш, решават и икономиката на фермата. За това пише инж. Михаил Михайлов в сайта

Една от най-важните кампании в овцевъдството, винаги е била агнилната кампания. Колкото повече агнета се родят и ги опазиш, решават и икономиката на фермата. За това пише инж. Михаил Михайлов в сайта

Овцевъд и Козевъд. Кампанията е важна и с друго, че трябва да се заделят най-добрите женски агнета за разплод, и да се направят съответните записи за майките. Да се установи плодовитостта на овцете, жизнеността на агнетата, качеството на бащите.
Племенните стада
Племенните стада преди 1989 г са се контролирали от специалистите на инспекцията, а днес това правят развъдните асоциации. Селекционерите са отговаряли обикновено за 5-7 стада със 7000 бр овце общо, а техниците са контролирали 3-4 стада с максимум 3000 бр.


След раждането на първото агне, техникът на 3-4 дни посещава фермата и още докато агнетата са в клетките или с майките им, маркирал майчиния номер на дясното ухо и отрязвал опашката.
Маркирането на агнетата е първата стъпка на селекцията. Това е прохождането, това е детската градина. Без точна идентификация на животното, всичко от тука нататък е бутафория или скрит цирк, пише Михайлов.
Тетрадка
Номерата и датата на оагване се записват в тетрадката. Веднага след номерирането при тънкорунните агнета се премахвала опашката. Когато се отвориха пазарите за изтока, имаше голямо напрежение за тези опашки. Те искаха агнето да бъде с опашки, и лека полека това започна да отпада като мероприятие, признава Михаил Михайлов.
А всъщност целта на рязането на опашки при новородените е – хигиена при раждането и хигиена, и удобство при доенето.
Чип
В днешно време, според мен, не е решен въпроса с маркирането. Импровизира се всячески, казва специалистът. Според него маркиранията трябва да се обсъдят. Необходим ли е татуировъчен номер, след като има индивидуален номер, дори с чип. След маркирането и описването на датите на раждане, пола на агнето, броя на агнетата, вече се чака времето за отбиване.
Чисто виме
Според изследване, на Агенцията  за здравето на животните, в САЩ през 2002 г. 91,7% от агнетата са обезопашени и 77,4% от агнета са кастрирани, според Овцевъд и Козевъд.
Обезопашяването на агнетата, подобрява здравето и благосъстоянието им. Предотвратява натрупването на фекална маса на опашката, и задните крака на животното. Улеснява наблюдението на вимето на овцата, и откриването на потенциални проблеми.
Дължина
Има противоречия по отношение на това, колко дълга трябва да остане опашката.В Англия законът е, че опашката трябва да се оставя толкова дълга, колкото  да може да покрие ануса и вулвата на овцата.
Американската асоциация на овцевъдство, препоръчват опашките да бъдат отстранени не по-малко от 5-6-я прешлен, защото по-късите опашки  от това, може да доведат до повишено разпространение на ректални пролапси. Това е така, защото при обезопашавене,  може да се увредят мускулите и нервите, използвани от ануса на агнето.
Агнетата трябва да бъдат обезопашени до навършване на 6 седмици, независимо от използвания метод. Ако по-възрастните агнета и зрелите овце трябва да бъдат обезопашавани, процедурата трябва да се извърши от ветеринарен лекар, който използва обща анестезия.

Нова Зеландия: Опасност от карценом

Някои купувачи на агнета дискриминират агнета с опашки, тъй като опашката понижава добива на агнешкото, а отстраняването на опашката, по време на обработката, изисква допълнителен труд. От друга страна, етническите купувачи на агнета, често предпочитат агнета с опашки. Някои производители на агнешко месо, не приемат тази теория за рязането на опашките, като казват – опашката на овцете не пречи на размножаването, тя предпазва вулвата и вимето от екстремни температури. До известна степен овцете използват опашката си, за да разпръснат изпражненията си. Изследователите от Нова Зеландия са установили, че овцете с къса опашка имат по-високи нива на карценом на вулвата.