0

У чениците в училища в общини със заболяемост над 500 на 100 000 ще се върнат в класните стаи най-рано на 10-и ноември, заяви образователният министър акад. Николай Денков.

Учениците в училища в общини със заболяемост над 500 на 100 000 ще се върнат в класните стаи най-рано на 10-и ноември, заяви образователният министър акад. Николай Денков.

По-рано днес от МЗ обявиха, че възстановяване на присъственото обучение за тях може стартира още в началото на следващата седмица след тестване на учениците, но това няма как да се случи, тъй като тестовете няма да бъдат доставени в училищата.

Така, ако тестовете бъдат поръчани и доставени в училища до понеделник (8-и ноември), децата ще могат да се върнат в класните стаи в сряда. Причината е, че ще бъде необходим и един  ден, в който да бъдат обучени хората как да извършват тестовете. Съответно,  ако дистрибуторите забавят доставката и тестовете бъдат раздени в училища по-късно, то и завръщането  на учениците ще се забави. 

Скринингът ще бъде два пъти я седмицата - понеделник и четвъртък.  Децата ще бъдат в класните си стаи на чиновете с маски. "Това ще осигури безопасност, така че дори едно дете да се окаже с положителен тест, да не зарази останалите", обясни акад. Денков. За направата на тестовете ще бъдат отделяни 30 минути извън учебното време и съответно ще се наложи директорите да променят дневния режим. Те трябва да имат по - кратки часове или междучасия. Ако дете даде положителна проба, то  ще бъде отделено от класа, родителите му ще бъдат извикани в училище, информира се личния лекар и трябва да му бъде направен нов тест, за да бъде регистирано в здравните регистри. 

Самият скрининг ще бъде с тест, при който учениците ще трябва да плюят в торбички, а след това се взема проба, за да се направи тестът. В процедурата ще участват не само класните ръководители, но и родители, медицинските сестри, медиаторите, непедагогическия персонал. Всички те ще получават и допълнително заплащане до края на годината. То ще бъде допълнително регламентирано с анекс към Колективния трудов договор. 

За децата със специални образователни потребности тестовете ще се правят от родителите и ще се носят в училище.

Училищният колектив обаче също трябва да има документ за ваксинация или да се тестват 2 пъти в седмицата. За тях също ще бъдат осигурени безплатни антигенни тестове. 

Предстои МОН да изпрати анкетата до тях, след като бъде организирана информационна кампания. Децата, чиито родители не са съгласни да бъдат тествани, ще останат у дома и за тях ще бъде организирано синхронно или асинхронно обучение. От вкъщи ще продължат учат и малчуганите от паралелките, в които по - малко от половината родителите родители не желаят децата им да бъдат тествани. Причината е, че за да бъде възстановено присъственото обучение за даден клас, трябва поне 50% от родителите на учениците в него да са съгласни на скрининга. Така, при паралелка с 25 деца, ако само за 12 от тях има съгласие да бъдат тествани, то те отново ще учат онлайн.