0


Съдбата на човек е пълна с обрати и изненади. Доказват го животът на някои от най-популярните личности в света. В началото мнозина от тях са били обявявани за бездарни или грозни.


Съдбата на човек е пълна с обрати и изненади. Доказват го животът на някои от най-популярните личности в света. В началото мнозина от тях са били обявявани за бездарни или грозни.

Но както гласи поговорката - никога не се знае от кой храст ще изскочи заекът - така и техният талант е възкръснал като феникс напук на присъдите и лошото отношение на околните.


Визионер


Визионерът Илон Мъск стои зад новата ракета „Фалкон 9“ и кораба „Драгън“, с които само преди броени дни изпрати хора до Международната космическа станция. Мъск седи върху богатство от 37,2 милиарда долара, а основаната от него компания „Тесла“ произвежда серийно най-футуристичните електромобили в света. Малцина обаче подозират , че в началото той не се е развивал според очакванията на околните и даже е бил считан за бавноразвиващ се. Малкият Илон често се заглеждал в далечината и не реагирал на това, което му се говорело. Този проблем се проявявал и в училище. Майка му и баща му се чудили какво да правят и накрая решили да го заведат на консултации с лекар, защото смятали, че слухът му е увреден.

В училището малкият Илон пък влизал в категорията на големите лузъри (загубеняци). Той е бил тормозен редовно от по-големите деца. Веднъж ситуацията ескалира и Илон е блъснат по стълбите. При падането си удря главата и е приет в реанимация с мозъчно сътресение. Бъдещият изобретател и предприемач скоро се окопитва – започва да взима уроци по карате и вече никой не смеел да го закача.


Магьосник


Авторът на "Хари Потър" Джоан Роулинг бе обявена преди три години за най-високоплатения романист в света, според класация на бизнес списанието „Форбс“. Годишно тя печели по около 50 млн. долара от своите проекти и авторски права. В началото писателката обаче е била обявена за бездарна. Цели 12 издателства хвърлили в коша бъдещия й бестселър за младия магьосник Хари Потър. Докато изплува на повърхността, авторката се е препитавала дори с помощи като безработна. По това време тя е уволнявана няколко пъти, тъй като постоянно пишела на компютъра си неща извън своята работа. Когато започва да предлага „приказката“ си за публикуване е била мъмрена, че е прекалено сериозна за деца, че е много обемна, че от жена писател не става и т.н. Най-накрая, през 1997-а, е издаден първият роман и за кратко Роулинг става световноизвестна.


Кино


Доста препятствия е имал в началото и култовият режисьор Стивън Спилбърг. Още като ученик той мечтаел да се занимава с кино. Затова решил да постъпи в Школата по кинематография към Университета на Южна Калифорния. При първия му опит нещо балът не му стигнал, а при втория комисията го обявила за откровено бездарен. Спилбърг се пробвал на още едно-две места, а накрая взел сам да се образова. По ирония на съдбата след като станал известен, Университетът на Южна Калифорния му връчва почетна диплома през 1994.

Анимация


Прелюбопитен факт е, че бащата на анимацията Уолт Дисни също на младини е бил обявен за неблагонадежден. Дисни започва работа като карикатурист във вестник „Канзас сити стар“. Неговите шефове обаче скоро му посочили вратата заради липсата на достатъчна креативност. Общо взето му казали, че няма достатъчно въображение и не създава запомнящи се образи. По ирония на съдбата след време компанията на Дисни придобива същия вестник, от който е уволнен. Иначе в своя път геният трябвало да изпие още доста горчиви чаши, както и да преживее няколко банкрута. Показателна е и историята, в която филмовият гигант Метро-Голдуин Майер (MGM) отхвърлиля героя му Мики Маус, на който днес се радват милиони деца по света.

Премиерът
За доста голям неудачник на младини е бил считан и легендарният Уинстън Чърчил. Бъдещият британски премиер никак не е бил примерен ученик. Той имал доста пропуски и като дисциплина, и като постижения. Биографи изтъкват, че е бил на последно място в класа си. Баща му е бил убеден, че нищо няма да излезе от него и най-много да се препитава като хамалин или ваксаджия. Но прогнозата му не се е сбъднала. Освен велик политик, който изведе Британската империя като победител от касапницата на Втората световна война (1939-1945 г.), Чърчил е носител на Нобеловата награда за литература.

Гении


Гениалният Винсент Ван Гог е емблематичен пример за това, че малко художници са оценени приживе. Холандецът е бил алкохолик и често е изпадал в депресия. От 2000 картини, които е нарисувал, Ван Гог е успял да продаде само една за по-прилична сума. В повечето случаи работил на безценица. Например през март 1882 г. получил поръчка от чичо си за серия от 12 изгледа от Хага. Днес творбите му са едни от най-скъпите в света. През 2018 г. "Жени, кърпещи рибарски мрежи на дюните", рисувана в Хага през същата 1882, бе продадена на търг за 7 млн. евро.

Грозни патета


Холивудската звезда Чарлийз Терон върти главите на мъжете навсякъде, където мине. Но това не винаги е било така. В гимназиалните си години никой представител на срещуположния пол не й обръщал внимание. Тогава тя имала доста несподелени любови и признава, че е завършила средното си училище без да си хване и едно гадже. На фона на това днес много от бившите й съученици се хвалят, че я познават. Колежката й – прочутата британска актриса Джуди Денч е носител на всички големи награди в седмото изкуство - „Оскар“, „Златен глобус“, БАФТА и др. Но в началото на кариерата й през 60-те години на миналия век я обиждали като прекалено грозна и не й давали никакви роли.


Айнщайн


Алберт Айнщайн се е превърнал в мерило за човешкия интелект. Легенди се разказват за безкрайните му способности, с които изпреварва сякаш времето си и открива прочутата Теория на относителността. Ала в детството си малкият Алберт е бил доста далече от представата ни за вундеркинд. Той се е развивал бавно - проговорил късно на 3-годишна възраст, а на 7 се е научил да едва едва да пише. Айнщайн се е провалил и на приемния изпит във Висшето техническо училище на Цюрих заради лошите познания по френски език. Всичко това не му е попречило да стане един от най-великите физици и изобретатели на всички времена.