0

У волнение по време на болничен е противозаконно. В българската платформа Mywork са направени над 70 хил. безплатни юридически консултации с наши сънародници от 42 държави, казва в интервю за "Монитор" Тодор Капитанов.

Уволнение по време на болничен е противозаконно. В българската платформа Mywork са направени над 70 хил. безплатни юридически консултации с наши сънародници от 42 държави, казва в интервю за "Монитор" Тодор Капитанов.

- Г-н Капитанов, защо решихте да направите платформата mywork.bg? 

- Mywork.bg е българска платформа за безплатни юридически отговори на въпроси, свързани с правата на работното място. През януари 2021 г. реших да създам платформата заради повишеното търсене на компетентна юридическа информация, която не можеше да се осъществява с лични срещи поради ситуацията с COVID-19 не само в България, но и в целия свят. Платформата е абсолютно безплатна алтернатива на скъпите юридически консултации. В нея гражданите намират решения на най-често срещаните проблеми на работещите - от кандидатстването и приемането на работа, през бременност и майчинство, до напускането, пенсионирането или евентуалното уволнение, както и всички възможности за получаване на обезщетения преди и след това. Благодарение на автоматизацията на законите на разбираем език и използвания механизъм за комуникация, който гражданите сами управляват, те намират компетентно и проверено решение на своя индивидуален проблем бързо, лесно, анонимно и абсолютно безплатно. По проект на Motiv-Action платформата е идентифицирана от 10 организации от 9 държави като успешна практика, представяща България, в предоставянето на дигитални услуги, свързани с пазара на труда. Данните от платформата сочат, че за първите 10 месеца от старта й в нея са извършени над 70 000 безплатни трудовоправни юридически консултации, а близo 500 души са получили безплатно лични правни отговори през изградените от платформата допълнителни дигитални канали за комуникация. Гражданите, които са се възползвали от безплатните юридически консултации, са българи, живеещи в цялата страна, но общо платформата е използвана от наши сънародници, живеещи в 43 държави по света, като освен от България потребители има най-много от САЩ, Германия, Великобритания и Австрия. 

- Какви са най-честите оплаквания и от каква помощ имат нужда хората?

- Потребителите на платформата през 2021 г. се интересуваха най-много от въпросите, свързани с уволнение и напускане на работа,

правната регулация след законовите промени на „Работа по време на COVID-19“, въпроси, свързани с обезщетенията за безработица, бременност и майчинство, пенсиониране и, разбира се, болничните. Използващите възможностите на Мywork.bg за безплатна трудовоправна консултация по възраст се делят на две големи групи хора - тези, на които им предстои да започнат работа (16-18 г.), или които са вече в пенсионна или предпенсионна възраст (55+ г.). Това са и двете основни възрастови групи, които намериха решения на своите трудовоправни и социалноосигурителни проблеми по време на извънредна епидемична обстановка, която действаше през 2021 г., без да поставят на риск себе си и околните близки, приятели, колеги и експерти по трудово и осигурително право. Това, че платформата се използва от хора от всякакви поколения без затруднения, е комплимент за мен и екипа ми. Друга интересна статистика е, че 66% от потребителите са жени, т.е. те повече се интересуват и търсят информация за себе си и техни близки.

- Кое беше най-нарушаваното право на работниците от началото на пандемията?

- През последните месеци потребителите на платформата най-често задаваха въпроси, свързани с правата, уреждащи задължението за представяне на зелен сертификат на работа, въпросите относно заплащането на тестовете за COVID-19, трудовите норми по време на пандемия и дали имат право работодателите да задължават работниците и служителите да се ваксинират. Освен тези актуални теми през 2021 г. висок интерес бе предизвикан и от темите за правото на шест заплати при пенсиониране, каква е сумата на обезщетенията за безработица, правата при уволнение, при неизплащане или забавяне на работна заплата и, разбира се, работното време, почивките и отпуските, както и правото на здравословни и безопасни условия на труд, също така и правата ни при работа от разстояние, или т.нар. хоум офис. 

- Пандемията откри ли нови възможности за глоби и санкции на работниците и работодателите?

- Според законодателството в България и разпоредбите на Кодекса на труда и другите нормативни актове, уреждащи трудовите правоотношения, важат на територията на цялата страна и обхващат всички работници, без значение дали те извършват дейности от постоянното си работно място, или го извършват от разстояние (например режим на хоум офис). Също така няма значение дали го извършват в условията на пандемия, или не. Това означава, че всички законови права, свързани със заплащане, работно време, почивки и отпуски, обезщетения, безопасни условия на труд и др., следва да бъдат прилагани по абсолютно същия начин, каквото е приложението им в нормална работна обстановка. Ангажиментите както на работника, така и на работодателя към спазването на правата и задълженията по закон и договор помежду им следва да бъде непроменен.

Може да се каже, че новото през последните години е, че голяма част от работодателите и работниците се научиха да комуникират по повод работа чрез социалните мрежи в извън определеното от закона работно време, а това навлизане в личното пространство на работниците е категорично нарушаване правото на почивка,  нещото, което започва да се регулира в европейски и световен формат. Става въпрос за „правото да бъдеш изключен“, т.е. да не отговаряш на съобщения и да не вдигаш телефона извън работното си време както на работодателя, така и на колега, клиент на фирмата и др.

- Какви са най-честите причини служителите да представят молбата си за напускане?

- Със сигурност в България най-честата причина за напускане на работното място е ниското заплащане, некоректното отношение към работещите, неясните задачи и изисквания, които им поставят работодателите, необходимостта да бъдат 24/7 на разположение, злоупотребата с личното им време и полагането на нерегламетиран извънреден труд и др. Разбира се, има и съвсем личностни причини, като например липсата на признание, лошата култура на взаимоотношения в работната среда, липса на възможности за развитие и други подобни.

- COVID-19 създаде ли нови длъжности? Какви са те?

- С настъпването на тази ситуация ефектите върху развитието на дигиталната икономика създадоха нови и увеличиха търсенето на определени професии. Например това са длъжностите, на които се назначават хората, които прилагат COVID-19 мерки. Вероятно сте забелязали, че на влизане в много магазини, обществени сгради и летища стоят служители, които измерват температурата на пътниците и приканват към дезинфекция на ръцете. Тази длъжност е напълно нова и може да кажем, че с края на пандемията със сигурност ще спре да съществува.

Друга любопитна длъжност е специалист по поддръжката на платформи за видеоконференции. Заради пандемията много хора преминаха към дистанционна работа. И тъй като комуникация между екипа в дадена компания е невъзможен, платформите за онлайн срещи и разговори станаха част от ежедневието на работещия от вкъщи. Ето защо сега има огромно търсене на специалисти, които могат да организират и фасилитират видеоконферентни разговори.

- Работодателят ни има ли законово право да ни наложи да се ваксинираме срещу коронавирус?

- Както е известно на всички, ваксинирането срещу коронавирус или срещу каквато и да е друго заболяване е доброволно и е право на всеки човек да направи личен избор. Личният избор може да бъде продиктуван от всякакви причини - здравословни, религиозни, семейни, професионални и всякакви други, които са обективни или субективни, и никой няма право да оказва влияние чрез натиск върху тях.

Правото на труд е уредено от редица международни, европейски и национални закони, като това право абсолютно никъде не е обвързано с решението на гражданите и предприетите от тях действия за ваксиниране или не.

Но работодателите могат да стимулират своите служители да вземат решение в полза на ваксинацията. Да им дадат бонус, някаква допълнителна социална придобивка - ваучер, по-голяма отпуска за времето на ваксиниране и др., но в никакъв случай те нямат законово право да прибегнат към санкции, заплахи и тормоз. Най-разумното нещо, което могат да реализират работодателите в тази ситуация, е да се постараят служителите им да бъдат коректно информирани за ползите и за вредите от ваксинирането.

- В случай на заболяване с COVID имат ли право да ни освободят от работа?

- Не, нямат това право. Когато човек заболее с вируса, излиза в законоустановен болничен. Работодателят няма право да го съкрати от работното му място. Законът е категоричен, че по време на болничен поради временна неработоспособност, без значение дали е заради коронавирус или друга причина, работодателят няма право да съкращава служителят си.

- Сега с евентуално бъдещо затваряне, съответно и Home Office какви са задълженията на работодателите спрямо служителите им в онлайн среда?

- Както вече говорихме, задълженията на работодателите са абсолютно същите като при нормална работна среда - заплащане, работно време, почивки и отпуски, безопасни условия на труд и др., следва да бъдат осигурявани от работодателя по абсолютно същия начин, каквото е приложението им в нормална работна обстановка. Законът сочи също, че за извършване на работата от разстояние, работодателят следва да осигури и оборудване, както и консумативи за функционирането му, включително интернет свързаност; защита на данните и други технически или документни пособия съгласно индивидуалния и/или колективния трудов договор.

- Шефът ни има ли законово право да ни глоби и в какви случаи?

- Работодателят категорично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство. Някои работодатели налагат своеобразни „глоби“, които законодателят не е предвидил като вид финансова санкция спрямо служителя/работника. Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за надвзети суми вследствие на технически грешки, данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение, запори, наложени по съответния ред, и др., които са изчерпателно изброени в закона.

Наказанията, които работодателят може да налага при нарушаване на трудовата дисциплина, са забележка, предупреждение за уволнение и уволнение. В закона не съществува дисциплинарно наказание „удръжка от заплатата“.

- Вие сте и национален секретар на КНСБ. Там постъпили ли са оплаквания за орязани заплати?

- Това е ежедневие в работата на КНСБ в структурите в цяла България. Сигналите за орязването на заплати са едни от най-често подаваните наравно с тези за забавянето и неизплащането на трудови възнаграждения, както и за нарушенията на законовите разпоредби за здравословните и безопасни условия на труд, както и правото на работно време, почивки и отпуски и незаконно полагане на извънреден труд. 

 

ВИЗИТКА

-Роден е в Смолян

-Доктор по социология (Югозападен университет "Неофит Рилски")

-Магистър по право (Югозападен университет "Неофит Рилски")

-Експерт по трудово право

- Национален секретар на КНСБ

-Консултира водещи компании и институции по въпросите за прилагане на трудовото
законодателството и внедряване на изискванията на новите наредби

-Създател на платформата mywork.bg