0

О т няколко години България си има пламенни фенове в японския град Мураяма. Там учат българския химн за олимпиадата и готвят типично български ястия, а тези дни се очаква малка фирма да пусне и лютеница по нашенска рецепта.

От няколко години България си има пламенни фенове в японския град Мураяма. Там учат българския химн за олимпиадата и готвят типично български ястия, а тези дни се очаква малка фирма да пусне и лютеница по нашенска рецепта.

Социални мрежи

Всички знаем за любовта на японците към нашето кисело мляко и нашата роза Дамасцена. Но да правят японците лютеница, това наистина е неочаквано. Всъщност за това Телеграф случайно научи от социалната мрежа Туитър в разгара на август. Там вдъхновен японец с профил lovelovebulgaria

@lovelovebulgar1 съобщаваше, че град Мураяма, Япония започва пробно производство на известното българско ястие Лютеница и, че ще го превърнат в специалитет на града. От профила става ясно, че човекът е истински фен на страната ни и, че най-красивите мигове в ежедневието му са да си говори за България.

След публикацията във в. Телеграф на следващия ден с нас се свързаха от общината в град Мураяма.

Завесата се вдига

За това защо точно в Мураяма се е зародила такава огромна любов към България, ни разказва Антоанета Витале. Тя е гимнастичка от национален отбор по художествена гимнастика през деведесетте години, родом от Пловдив. Омъжена е в Италия, но преди година започва работа в общината на град Мураяма, Префектура Ямагата, Япония като координатор по международните отношения с България и съветник по спортен обмен. За да спазим японският ред провеждаме вълнуващият разговор чрез интернет приложение, а в него участват и Тогаз Сан, който работи с Антоанета в един отдел на общината, и Даниел, координатор по международни отношения. Никой от тях не познава японеца с профил в туитър, но от това, което разказват става ясно, защо всички в този град са полудели по българска лютеница, и всичко българско.

Домакин

Когато през 2016 г. става ясно, че в Страната на изгряващото слънце ще се провеждат Олимпийските страни, тя е първата в света, която въвежда градове домакини по подготовката на предстоящите състезания. Тогава Мураяма с въодушевление избира да се грижи за българския национален отбор по художествена гимнастика. Причината е, че в града почитат нашите гимнастички и имат национално училище с отбор по художествена гимнастика.

Фенклуб

Така всяка година нашите момичета ходят по две седмици на тренировъчен лагер в Мураяма на издръжка на домакините си. Жителите на града сформират фен клуб, който се грижи за тях, вкючително да почистват и килимите на които тренират. А на най-важните места се вее българското знаме на което е изписано Лагерът на розите, защото се знае, че България е страната на розите. В огромния парк с рози, който притежава Мураяма нашите гимнастички засаждат и роза Дамасцена.


Маски

Така вече четири години японците правят всичко възможно любимките им да се чувстват като богини. В знак на почит пускат в края на 2019 г. комплект с уникални пощенски марки в ограничен тираж. Изображенията включват национлния отбор, красиви пейзажи от България с рози и розовата долина, българки в национални носии и знакови исторически сгради. Тиражът се изчерпва светкавично. Общината получава няколко отличия от държавата за идеите си.

По време на карантината пък фенклуба шие маски с българския трикольор и изучава българския химн.

Лютеницата

Когато Антоанета Витале пристига в Мураяма не и трябва нито минута, за да се приспособи към живота там. Все едно че съм била тук цял живот, споделя тя усмихната. Нейната роля в проекта е да обучава в гимнастика децата и да бъде своеобразен мост между Мураяма и България. Заедно с колегата си от Холандия обикалят детските градини. Той разказва за Холандия и им показва холандски ястия, а тя учи децата да танцуват. Следват и нейни демонстрации на наши ястия.

Таратор

Стигнах до извода, че храната е най-простото нещо, с което мога да разкажа на японците какви хора се крият зад всички тези знамена в бяло, зелено и червено, на които пише лагерът на розите, казва Антоанета. Така първо демонстрира мусака, защото това й липсва, и защото заливката се прави с кисело мляко. То е познато на японците. Прави и таратор, пак заради киселото мляко. И накрая пилешка супа, защото застройката е с кисело мляко. Получава специални благодарности от Мйджи милк. Тези дни тя на специална церемония на Мейджи ще демонстрира как се готви пилешка супа за 60 души.

Икона

С тези рецепти се превръща в медийна звезда. Клиповете с българските гозби се въртят по телевизиите и ютюб. Получават се писма и съобщения от хората, които споделят как са приготвили българските ястия.

 

Домати

И понеже в района се отглеждат много домати, местните хора питат какво правят българите с тях. Така Анотанета решава да им направи лютеница. Хората буквално полудяват и връщат снимки с българска лютеница, намазана на своебразни хлебчета от ориз.

Това е простата история на лютеницата, която подлуди Мураяма.

Зад нея всъщност стоят нашите прекрасни момичета от нациоаналния отбор по Художествена гимнастика. И японците, ценители на красотата и България.

Текст под снимки

Антоанета Витале показва на малки япончета тайните на художествената гимнастика 

Виртуален разговор с Антоанета Витале, холандецът Даниел  и Тогаз Хан, които работят в един отдел на общината в Мураяма

Националния отбор по художствена гимнастика 

Нашите момичета на чайна церемония 

Как се готви българска храна 

Снимки архив община Мураяма и авторът