0

 

Плоски питки от лимецово брашно са яли хората във вековете преди нас. От лимец се правел и хлябът във времето, когато се е родил Исус Христос, от лимец са пекли хляб и фараоните.

 

Плоски питки от лимецово брашно са яли хората във вековете преди нас. От лимец се правел и хлябът във времето, когато се е родил Исус Христос, от лимец са пекли хляб и фараоните.


За това пише не само Светото писание, но го доказват и археологическите разкопки, разказа археологът, открил най- богатото находище на праисторическа керамика в Телиш отпреди 5 хил. години преди Христа, Венцислав Гергов пред „Телеграф”. Самият той е открил делва пълна с овъглено жито лимец, както и овъглена ябълчица сред зрънцата. Именно въгленът е съхранил формата на древното растение, обясни той.
Атмосфера
Тези, които искат да възстановят поне частично атмосферата на времето, когато се е родил Спасителя, на трапезата за Бъдни вечер най-подходящият хляб е безквасна питка от лимец. Простота на хляба и ястията всъщност символизират смирението пред надеждата да се случи чудото. Пищните трапези остават за следващия ден, когато постите приключват. С времето обаче човечеството свиква с изобилието и подменя същността на празника, отрупвайки масите с безброй ястия.


Въглени
Венцислав Гергов разказва, че далечните предци са пекли много плоски питки от лимец направо върху въглените. Или на дъното на глинобитните пещи, които са служели и за отопление. Във времената на християнството българите са украсявали хляба с фигури от тесто на стадо овце или кошарата, където е станало раждането. От същото тесто са правили и краваите, с които на следващия ден Коледа са дарявали коледарите.
Без сода
Питката, която прави Ели Илиева, една от първите производители на лимец в България, е само с брашно от древната пшеница, лъжичка сода, угасена в половин чаша ябълков оцет. Не е необходимо да се меси много. Вкусът е плътен, засищащ и не тежи на стомаха. Ако някой иска да направи прясна питка с брашно от съвременната пшеница, трябва дълго да я меси. Да я удари поне четиредесет пъти и след това да я пъхне във фурната. Разликата между лимецовото брашно е, че хибридното има субстанция на дъвка и лепне.
Чесън
Боряна Карагьозова, която има нива с лимец, е майсторка на най-бързите питки. Тя мели зърната на каменна мелница при майстор в Пазарджик. Той е създал вече три типа брашно. Пълнозърнесто, вторият е само от сърцевината, от което хлябът става по-пухкав. И само от външната част на зърната, което е тип лимецов грахам. Зърната могат да се смелят и на люспи. Точно от тях Боряна прави светкавично бързо хляб. Изсипва ги на дъното на тава с каменно покритие, която може да се замени с тава, покрита с хартия за печене. Залива ги с газирана вода. Не е необходима нито сол, нито захар, нищо друго. Пече се на загрята фурна. Когато се извади, се маже със скилидка чесън за аромат.
Кладенче
Другата рецепта за прясна питка с лимец е с вряла вода. В кладенчето с брашно се слага сол, малко оцет, зрънца захар и се залива с вряла вода. Разбърква се с дървена лъжица и се оставя да престои около 40 минути. Лимецът не е необходимо да се меси, той не лепне като бялото брашно на днешното жито. Оформя се кръгла питка, може да се украси. С вилица да се изпишат буквите ХС или просто да се направи кръст, символ на празника. Пече се при загрята фурна на 240 градуса за хрупкава коричка. Ако не, на 200 градуса. За мек хляб може да се намаже с водичка при изваждането, да се увие и да престои, докато обиколи нивата.