0

Я бълката продължава да бъде царицата на пазара на овошките.
Това установи проучване на „Телеграф” сред водещи български производители. Българинът се оказа огромен консуматор на плодове, като изяжда четири пъти повече ябълки, отколкото произвежда страната ни.

Ябълката продължава да бъде царицата на пазара на овошките.
Това установи проучване на „Телеграф” сред водещи български производители. Българинът се оказа огромен консуматор на плодове, като изяжда четири пъти повече ябълки, отколкото произвежда страната ни.

Според Цветан Цеков, производител на биоябълки, България консумира 100-120 хил. тона ябълки, а произвежда 30 хил. тона. Красимир Кумчев, твърди, че който -има ябълкови и черешови дръвчета, има голяма сметка да се отглеждат този тип овошки, въпреки конкуренцията на Италия, Полша и Гърция. Той каза, че добре гледани плодове, екстра качество по време на сезона на беритбата продава на търговските вериги на едро за цена от 1,20 -1,30 лв. за кг. На дребно за плода може да получи и 2 лв. за кг. Става дума за най-търсените сортове като Златна превъзходна, червените сортове, Флорина. Възможно е тази година цените им да се покачат заради евентуално спиране на доставките от Италия поради коронавируса.
Ниша
В ябълките има сметка и защото се продават през цялата година, като през зимата цената им се покачва, защото влизат разходите за съхранение. Нишата на биоябълките в България е практически свободна, а търсене има. Това пък коментира Цветан Цеков.


Оказва се, че той е единственият реален производител на биоплодовете у нас. Сметка има особено в пазарно ориентирано стопанство. За топсортовете като Фуджи, Крист пинк, Грени Смит, Златна превъзходна веригите на едро дават 2,50 - 3 лв. за кг. Надценката обаче на рафтовете достига до 70% както в супермаркетите, така и в биомагазините. Факт, който се отнася и за конвенционално произведените ябълки според Кумчев. Фермерите бяха единодушни, че крушата също е плод, който има бъдеще в България, поради недостатъчно насаждения. Дребна овощарка от района на Кюстендил коментира, че възнамерява да засади още крушови фиданки, защото в малките магазинчета успява да продаде 1 кг от плода за 2 лв. за кг, цена, която е непостижима за черешите.
Попово
Малините в световен мащаб продължават да бъдат едни от най-търсените плодове. В следващите няколко години дори се очаква да се вдигне цената им. Това каза Свилен Милев, собственик на компания, която отваря врати на родния пазар за машини за бране на ягодоплодни, череши, боровинки и шипки. Той съобщи пред Телеграф, че България е на първо място в ЕС по ползване на машини за бране на малини, но сметка в такава инвестиция имат производители, които имат поне 120 дка - 60 дка ранна и 60 дка есенна малина. И докато преди две години цените на розовите плодчета се сринаха на световните пазари поради свръхпроизводство, то миналата година е отбелязала дефицит. Това покачва цената, а тя вероятно ще расте и следващите години, прогнозира Милев.
Прекупвачи
Според Божидар Петков, председател на Асоциация на малинопроизводителите, въпросът с цените на розовите плодове е относителен. За индустрията са по-ниски, за пресния пазар в пъти по-високи, но пък обемите са по-малки, а голямата печалба отива при прекупвачите, обясни той. На Женския пазар в София или на борсите във Варна и Бургас на крайния потребител се продават за 5-6 лв. кг, докато изкупвачите плащат на производителите по 3-3,50 лв. за кг. За индустриално направление фермерите получават 2,80 лв - 3 лв., но може да се стигне до 3,50 лв. за кг за екстра качество. В малинопроизводството за промишлеността фаворити сортове са Микер и Херитидж. За дребния пазар са отлични едроплодни български, но атрактивни като размер, мода, която е завладяла всички овошки. Към българските малини интерес проявата Румъния, Турция, Гърция. По-труден е пазарът за Турция, като трета страна на ЕС. Според Божидар Петков проблемът на родните производители е, че не могат да осигурят големи еднородни количества продукция, която да е опакована и охладена. Той подчерта, че специалната програма на МЗХГ за минихладилници и минисортировъчни машини ще облекчат много труда на производителите на ягодоплодни тази година.
Синята изненада
Производството и печалбата от американска боровинка се оказа истинска изненада за българския фермер. Божидар Петков каза, че приходите от 1 дка от синия плод се равнява на приходите от 10 дка малини. В момента производителите у нас вземат 15 лв. за 1 кг според шефът на малинопроизводителите. Той категорично развенча мита, че в България нямало подходящи почви за отглеждането й. Петков обясни, че екип от асоциацията е бил на обучение в САЩ и може да дава съвети от отглеждането на ценните плодове.