0

Б олничните за лечение, изследване и карантина на COVID-19 са 10 529, почти колкото са и листовете за световъртеж. Това става ясно от данните на Националния осигурителен институт за първите девет месеца на годината

Болничните за лечение, изследване и карантина на COVID-19 са 10 529, почти колкото са и листовете за световъртеж. Това става ясно от данните на Националния осигурителен институт за първите девет месеца на годината

В анализа на най-често вписваните 20 диагнози коронавирусът е на дъното на класацията, на 18-о място. Световъртеж от централен произход пък е последна, като тази болест фигурира в 9667 болнични листа. Като продължителност за коронавирус ползваме средно 20 дни болнични, а за световъртеж – 13. Експерти уточняват, че това са данни преди пика на болестта през октомври, но дори и тогава сериозно увеличение на листовете заради карантина не се отчита.

Друг важен момент е, че болничен за COVID се даваше само при положителен PCR тест. От средата на декември миналата година същата тежест има и антигенният. Най-честата диагноза в болничните до септември е „остра инфекция на горните дихателни пътища, неуточнена“. Тя фигурира в 138 626 болнични. Следват отново болести с неясен характер – вирусна инфекция, остър бронхит, тонзилит. Общо 393 601 са диагнозите с неуточнен произход, става ясно от данните на НОИ.

Тяхната продължителност е между 5 и 7 дни. До септември сме взели болнични за 9 661 378 дни за общо заболяване, броят на листовете е 1 136 476. Както обикновено най-много са в София-град – 278 490. Следват Варна, Стара Загора, Бургас, Пловдив.