0

Ц ените на свинското са се сринали с 35% спрямо миналата година, с 15% сравнено с преди два месеца, а тази седмица очаквам да паднат от 2,20 лв. живо тегло на 2 лева. В същото време цените на фуражите, електроенергия, енергия хвърчат нагоре. Това каза Румен Караманов, от бранша на свиневъдите пред Телеграф.

Цените на свинското са се сринали с 35% спрямо миналата година, с 15% сравнено с преди два месеца, а тази седмица очаквам да паднат от 2,20 лв. живо тегло на 2 лева. В същото време цените на фуражите, електроенергия, енергия хвърчат нагоре. Това каза Румен Караманов, от бранша на свиневъдите пред Телеграф.

Фалити и кредити

Изпадаме в ситуация, в която произвеждаме по-скъпо, а продаваме по-евтино. Кой ще оцелее, зависи от това доколко всяка една ферма има необходимия запас от финансов ресурс, за да покрие загубите си. За жалост, всички, които ползват банкови кредити, а повечето производители ползват, има вероятност да изпаднат в ситуация да не могат да обслужват заемите си, което естествено ги води към фалити. Затова в никакъв случай държавата, ако мисли така, както останалите държави в ЕС, не трябва да допусне това да се случи, защото свиневъдството има много голям относителен дял в икономиката и бюджета.

Причини

Според анализа на Румен Караманов, от този проблем е заплашена цяла Европа. Първо поради намалената консумация, включително на свинско, произтичаща от рестрикциите на Ковид пандемията, които се налагат на заведенията за храни. Въпреки наплива от туристи, хотелите на работят с пълен капацитет. В същото време ЕС производители на свинско месо са зависими от китайския пазар, които ограничиха вноса на прасета от ЕС, и онези количества, които бяха предвидени за Китайския пазар от одобрените от Европа държави, се наложи да бъдат реализирани в самия ЕС. Именно поради това и цената на свинското се срива. За да може да бъде продадено българското месо, цената трябва да е конкурентна на това, което влиза от общността.

В момента внасяме свинско около 40-50 % от Германия, Франция, Испания, Белгия, Полша, делът на българското е около 55%. Цените на свинското преди една седмица бяха 2,20 ст. без ДДС, живо тегло, в момента/11 август б.а./ са 2,10 , има тенденция да падне на 2 лв. на кг и това със сигурност ще стане, прогнозира производителят. В същото време зърното расте, през последната седвица пшеницата е скочила с 20%. Въпреки прогнозните за отлична реколта в България, проблемът е в в слабите добиви в Централна Европа заради лошото лято и наводненията, от които бяха засегнати.

Електроенерия

На фона на високите цени на зърно и фуражни компоненти, като слънчогледът е някъде около 580 лв , а соевият шрот около 980 лв. на тон, без ДДС, се задава и поскъпване на електроенергия и горива, и това допълнително утежнява положението в бранша,анализира Караманов.

В момента има търсене което определя цената на зърното за износ и не можем да го спрем да върви нагоре, а то ще продължи да се покачва. Което ще е катастрофа. И следващата година ще продължи, обобщи браншовикът. Искрено се надявам и не само аз, че държавата ще запази финансовата помощ за субсидиране на брой угоени прасета, което ще се запази и в следващия програмен период.

Сходна е ситуацията в млечното говедовъдство.

Христо Христов, фермер от Колата, с 60 дойни крави, Врачанско, каза, че в момента изкупните цени на кравето фермерско мляко са 60-65 ст. на литър, без ДДС, като цената е същата като миналата година. В същото време млякото заради жегите и изгорелите пасища драстично е намаляло, с 35% спрямо миналата година по това време. Той дава допълнително трици на кравите си, като чувал от 25 кг. струва 11 лв. Това не е фураж, но аз не мога да си позволя лукса да купувам комбиниран фураж, чиято цена е 80 ст. на кг. Колегите ми, които са с пасищно отглеждане в момента хранят животните си със силаж. За да компенсира ниските изкупни цени и високият фураж и енергийни разходи, Христо изцяло преработва млякото си на сирене и кисело мляко по Наредба 26.

Сирене

Засега запазва цената от 8 лв. на кг. сирене каквато е била миналата година, защото си дава сметка, че пазарът не би могъл да понесе по-високи. Кофичка кисело фермерско мляко от 400 гр. Продава за 1 лв.,  прясно фермерско не продава, защото има недостиг. Въпреки това в момента обмисля повишение, защото сметката за ток още сега значително му се е увеличила.

Радомирци

Семейство фермери от Радомирци Плевенско Снежана Близнакова и Светомир Димитров споделиха, че изкупната цена на овчето мляко преди 15 г. е била 1,33 лв. на литър, сега е 1,20 лв. на литър, въпреки увеличените разходи, които визирахме по-горе. Те не вярват, че цените ме ще се вдигнат, защото прекупвачи вече си доставят овче мляко от Румъния, защото им излиза много по-евтино. Причината е, че себестойността е по-ниска на северните ни съседи, поради по-високите субсидии там. Те получават по 200 евро помощ на глава животно, докато тук 40 лв. , а елитните животни 80 лв. за година, допълни Близнакова.

Българско биотелешко на пазара в Косово и Албания

Тодор Диклиев от Калофер, който притежава ферма с автохтонни породи говеда и овце разказа, че цените на телешко и говеждо не са мръднали от 15 г. Месото изцяло си продава на

двама предприемачи албанци, които му плащат 2,80 до 3,20 лв живо тегло, защото породите не са от класическите месодайни говеда, но за сметка на това е екологично и чисто, а тази година е направил и сертификат за био продукт. Българските кланици дават наполовина, въпреки чистота на месото.

При това животните са изцяло на пасищно отглеждане, телетата достигат тегло от 100-150 кг за шест месеца, кравите не се телят всяка година, защото при този тип отглеждане на животните, нещата са оставени да се развиват по естествен начин, защото това е и целта за пазене на генофонда на древни породи, каквито има Диклиев. Агнешкото е успял да реализира добре, чрез помощта, която беше отпусната на клиниците за празниците, а шилешкото няма добра цена на пазара и затова не продава.