0

 

Когато картофените растения израснат към 25 cm за средноранните сортове, консумацията на вода е неколкократни по-висока.

 

Когато картофените растения израснат към 25 cm за средноранните сортове, консумацията на вода е неколкократни по-висока.


Допълнителна потребност има и за началната фаза и нормалното протичане на залагането на повече брой клубени и тяхното правилно нарастване и оформяне. Има корелация между нарастването на храста и това на кореновата система.
Преовлажняване
Преовлажняването на почвата или поливането в ранна фаза на развитие на растенията може да ограничи развитието на кореновата система и тя да остане плитко разположена в почвата. Добре е да се забави първата поливка, за да се развие по-мощна и по-дълбока коренова система. Това ще доведе до формирането на нормален добив и растенията няма да страдат за вода от повишаване на дневните температури и по-интензивното си нарастване и фотосинтезиране. Често при такива случаи при топли и слънчеви дни се наблюдава леко увяхване (падане на тургура), което бързо през нощта се преодолява и сутринта растенията имат свеж и нормален вид.


Клубени
Сухите условия за отглеждане на картофите ускоряват развитието и съзряването на клубените, но намаляват броя и размера им, което рязко се отразява върху очаквания добив.
Добре развиващите се картофени посеви се нуждаят от 400-800 mm вода/хектар в зависимост от климатичните условия и дължината на вегетативния им период. Повече от 95% от водата, поемана от растителните корени, се губи във въздуха чрез изпаряване, много малка част се използва за растежа на растенията.
Причини
Картофите са доста чувствителни на недостига на вода в сравнение с други култури поради следните причини:
– Плитката коренова система ограничава ефективната коренова зона до 50-80 cm дълбочина
– Кореновата система е слаба и не може да проникне в сбити почви. Това още повече намалява ефективната коренова система
– Всмукателната сила на картофените корени е относително слаба
– Порите на картофените листа бързо се свиват при липса на вода
Водоосигуряването и водооттичането могат да се реализират по два начина – естествен и изкуствен. Оттичане на водата става чрез оптимална почвена структура, добре вкоренени посеви, обработка на почвата при подходящи условия, избягване на тежко обработващо оборудване, гуми и налягане на гумите, наличие на дренаж.
Свободна вода
Напояването трябва да започне в момента, в който запасите от свободна вода в почвата достигнат ниво 50%. Количеството на свободните водни запаси в почвата зависи почвения тип, почвената структура, дълбочината на корените,
възрастта на растението (листната система).
Картофите като цяло имат нужда от оптимален воден баланс, за да се подсигурят оптимални условия за растеж на растенията и развитие на кореновата им система, за да оцелеят при други, не толкова оптимални условия.

При 10 градуса в почвата

Прибираме късната реколта

Кога се събират картофите, за да няма загуби?
От качеството на събирането на картофите много зависи тяхното съхранение през зимата. Допускането на някои грешки, като например изчакване на максимално ниски температури, грубо копаене и прочие, биха ги съсипали още преди средата на зимата, дори да са складирани в добре подредени мазета. При пресните картофи температурата за ваденето им не е от особено значение. За късната реколта обаче не бива да се изчаква. Когато те се вадят от земята при температура на почвата 10 °С, вероятността за механични увреждания нараства както при самото изваждане, така и при транспорта, разтоварването и сортирането. Заделените за посадъчен материал картофи се изсушават, отделят от малките и уродливите и се оставят за няколко дни да позеленеят. Такъв картоф много по-малко ще се повреди от болести и вредители и ще осигури добра реколта. За семена следва да се оставят грудки не по-големи от кокоши яйца. Опитните стопани се стараят да изваждат картофите, когато температурата на почвата е не по-ниска от 12°С, а времето сухо за продължителен период. След събирането им те трябва да просъхнат на въздух, след което да престоят седмица-две в тъмно помещение. Едва след това могат да бъдат прибрани в мазето за продължително съхранение. Ако картофите са били поразени от фитофтора (картофена мана), през месец – месец и половина по време на съхраняването им те трябва да бъдат преглеждани и прочиствани. За опазването им в добро и отлично качество до пролетта в помещението трябва да е осигурена постоянна температура 3-4 °С.