0

Б ългарският революционер Христо Ботев прекарва няколко дни в печка в бесарабското село Задунаевка в опит да се скрие от властите, след като е набеден от местен младеж, че говори срещу царските порядки. Това разкри пред „Телеграф“ родственикът на поета революционер Боян Ботьов по повод 173 години от рождението му, които се навършват днес, 6 януари.

 

Българският революционер Христо Ботев прекарва няколко дни в печка в бесарабското село Задунаевка в опит да се скрие от властите, след като е набеден от местен младеж, че говори срещу царските порядки. Това разкри пред „Телеграф“ родственикът на поета революционер Боян Ботьов по повод 173 години от рождението му, които се навършват днес, 6 януари.

 

Всъщност причината за това премеждие на Ботев е било увлечението му по красивата девойка Елена Дучева, на която той посвещава стихотворението си „На кладенчето, на изворчето“.

 

Ухажор

Момичето било обект на ухажване и от страна на друг младеж. За да се освободи от съперника, той набеждава Ботев, че говори против царя. Така властите започват да го издирват, а Ботев се скрива в голяма руска печка. През един от отворите й му дават храна и вода, тъй като прекарва няколко дни сред саждите, докато успява да избегне злополучна среща с властите и след това да напусне Задунаевка. Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г., Бъдни вечер по стар стил, в Калофер. Още като ученик той показва буен дух. По време на урок за вулканите и вулкана Везувий Ботев се провиква: вулканът избухна и предизвиква суматоха в час.

 

Приятел

Малкият Христо Ботев е бил изключително благодарен на баща си Ботьо Петков, който е завършил херсонската семинария, разказва Боян Ботьов. Според документацията от санктпетербургския архив Ботьо Петков е представен сред учениците с твърде добри способности на семинарията. Самият Ботьо Петков е действителният създател на употребата за пълен и непълен член, споделя Боян Ботьов. Той споделя, че Ботев е бил много близък приятел със Стефан Стамболов и издава дори обща стихосбирка с него. А когато слиза със своята чета на козлодуйския бряг, запява неговите стихове „не щеме ний богатство, не щеме ний пари...“ Стихове на Христо Ботев са издадени на над 40 езика, след които и на бенгалски и тамилски език. Негови паметници са издигнати не само у нас, но и във Франция, Китай, Северна Македония. Един от най-известните френски поети Пол Елюар е харесвал много творчеството на Ботев и го е представял на публиката във Франция.

 

Българин купи къщата в Задунаевка, за да я превърне в музей

Къщата в бесарабското село Задунаевка, в която през 1866-1867 година е живял Христо Ботев, ще бъде превърната в музей. Генералният консул на България в Одеса Димитър Тучков е закупил със свои лични средства къщата от наследниците на Тома Вакаренков - някогашния хазяин на тогавашния млад учител и бъдещ български поет и революционер. На 16 декември правителството одобри безвъзмездно придобиване от българската държава чрез дарение на сградата в Украйна. Желанието на дарителя Тучков е в къщата да има музей на Ботев и на българите, преселили се преди близо два века в този край на днешната украинска Одеска област. По силата на Букурещкия договор през 1812 година този район влиза в състава на тогавашната Руска империя. След това започва масовото заселване на бягащи от поробената си родина българи. Първите от тях пристигат от Пловдив и Сливен през 1817 година. Днешната улица на мястото, където се заселват, носи името на Христо Ботев. Именно на нея е и къщата, приютила поета.