0

К олективен имунитет у нас още няма, но отиваме в тази  посока. Това заяви имунологът академик Богдан Петрунов пред БНТ.

Колективен имунитет у нас още няма, но отиваме в тази  посока. Това заяви имунологът академик Богдан Петрунов пред БНТ.

Колективният имунитет обаче трябва да се гради контролирано, защото иначе смъртността ще скочи, предупреди специалистът. Той даде за пример Шведския модел, като го определи като пълен провал. Там смъртността е 12 %, посочи акад. Петрунов. Цитира и прогнози, че 70-80 % от човешката популация ще се зарази.

Имунологът предупреди също , че у нас трябва да се внимава с разхлабването на мерките. Това не е безопасно, като се има предвид как се държим ние, коментира акад. Петрунов. Виждал много хора в градския транспорт и на обществени места били без маски. Според специалиста заразените у нас са много повече. За да се установят те, трябва да се правят  повече тестове. Това обаче може да запуши здравната система, защото има риск да няма къде да бъдат настанявани толкова много хора.

Акад. Петрунов определи БЦЖ ваксината  сред най-мощните имуностимулатори. Специалистът не изключи възможността бъдещата ваксина срещу коронавирус да трябва да се прави периодично, но допълни, че е още рано да се прогнозира това. Няма гаранция, че антителата пазят цял живот от повторно заразяване, коментира акад. Петрунов. Призна също, че има известно объркване на коронавирус и алергия, но един лекар би ги различил. Опасната зараза е с температура, болки в гърлото. Алергичните хора не са по уязвими, но тези с дихателни проблеми - да. Слънцето може да помогне в борбата с вируса, то е полезно, каза още Богдан Петрунов.