0

С игурни балотажи в 18 областни града, избрани кметове от раз в само 9 и инфарктни обрати в ключови населени места в страната. Това поднесе първият тур на местен вот 2019 г.

Сигурни балотажи в 18 областни града, избрани кметове от раз в само 9 и инфарктни обрати в ключови населени места в страната. Това поднесе първият тур на местен вот 2019 г.

Повече от денонощие след края на изборния ден продължава да не е ясна окончателната избирателна активност, но според ЦИК е приблизително около 51% - т.е. с две на сто под тази от 2015 г. В столицата към 18 часа бяха преброени под 50% от протоколите, като кандидатът на ГЕРБ за четвърти мандат на кметския стол Йорданка Фандъкова към момента води с около 10% срещу втората на вота – подкрепената от БСП Мая Манолова. И докато в столицата още в неделя беше сигурно, че битката ще се реши на втория тур, то

във Варна балотажът висеше на косъм до последно

В крайна сметка обаче при 100% обработени протоколи настоящият кмет от ГЕРБ Иван Портних има 49,31% подкрепа. Така и морската столица ще си избере градоначалник идната неделя. Равносметката при останалите областни градове, избрали кметове от раз, е, че ГЕРБ печели в 8 от тях – Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Хасково, Кюстендил, Монтана, Враца и Габрово, а ДПС взема Кърджали.

Управляващата партия, която се яви в национална коалиция със СДС, без малко да вземе още на първи тур и Сливен, където кандидатът й – настоящият кмет Стефан Радев, е подкрепен от 48,47% от избирателите, упражнили правото си на глас. А също и Силистра, където друг настоящ кмет - Юлиян Найденов, е събрал 48,51% от вота. В крайна сметка обаче дали Радев и Найденов ще получат нови мандати, ще стане ясно в неделя, когато ще се изправят съответно срещу кандидатите на БСП Кольо Милев и бившия червен евродепутат Момчил Неков.

ГЕРБ запазва превес в общинските съвети на областни градове и е първа сила в 23 от тях.

БСП почти навсякъде е втора или трета сила в местните парламенти. ДПС пък е първа сила в местните парламенти в Кърджали и Търговище, като във втория град кандидатът й Хамди Илиязов ще е на балотаж с кмета, подкрепен от ГЕРБ, Дарин Димитров. Това реално означава, че дори Димитров да получи нов мандат, ще

управлява при условия на малцинство в общинския съвет

Според предварителните изчисления ДПС вземат 14 от местата в местния парламент, а ГЕРБ – 13. Подобно може да се окаже положението и в Русе, където кметската битка също ще се решава в неделя. В крайдунавския град води кандидатът на БСП Пенчо Милков, който спечели първия тур с 35,16% срещу 25,13% за номинираната от ГЕРБ Диана Иванова. Дори обаче Милков да запази преднината си на втория тур, би управлявал в ситуация на малцинство. Причината е, че ГЕРБ ще имат повече общински съветници - около 20, а БСП – 18.

Истински прецедент пък поднесе вотът за общински съветници в столицата

Причината е, че четвъртият на кметското съревнование – кандидатът на „Спаси София“ Борис Бонев, бе и кандидат за общински съветник, като получава около 10% от вота за местен парламент. В същото време обаче, тъй като е независим кандидат, няма листа. Така се стига до новата за софийската реалност ситуация неговите проценти да бъдат разпределени правопропорционално сред останалите формации, които ще имат свои представители в СОС. Към момента все още не е ясно дали ще са 6 или 7, защото един от мандатите е възможно да бъде получен от ДПС. Ако гласовете, дадени за общинската листа на движението, не стигнат за негов представител в СОС, мандатът ще отиде или към ГЕРБ, или към ВМРО. Със сигурност най-много свои представители в местния парламент на столицата ще има ГЕРБ, които след преразпределението вероятно ще са с 26 общинари. Следва ги БСП с 15, „Демократична България“ с 12, ВМРО евентуално с 4-ма и „Атака“ - с двама.

С най-шарен местен парламент пък се очертава да е Пловдив

където ще влязат 10 партии и коалиции. ГЕРБ ще има евентуално 16 общинари, БСП ще са втора сила със 7 общински съветници, местната коалиция между ВМРО и НФСБ ще се нареди трета с 6-има, въпреки че техният кандидат Славчо Атанасов в крайна сметка отива на балотаж срещу Здравко Димитров от ГЕРБ за кмет на Пловдив. Тук пък листата на БСП е получила по-голяма одобрение, отколкото кандидатът им – школският директор Николай Радев, който остана дори на четвърто място в надпреварата за Града под тепетата. Останалите партии с мандат в Пловдив ще са Съюзът за Пловдив на Дани Каназирева, коалиция „Кауза за Пловдив“, БЗНС „Александър Стамболийски“, които ще имат по всяка вероятност по 5-има представители, „Демократична България“ с 4-ма. ДПС взима един мандат и в Пловдив със своите 2,3%. Също по един общинар ще вземат и от „Ние, гражданите“ и „Воля“ на Веселин Марешки.

ДПС спечели

32 общини на първи тур

След коментарите на ГЕРБ и БСП в изборната нощ вчера дойде и първа реакция от ДПС за резултатите от местния вот. От пресцентъра на партията публикуваха съобщение, според което печелят 32 общини от всички 265 общини в страната на първи тур. Движението печели кметския вот във всички 7 общини от област Кърджали, по 3 от областите Благоевград, Шумен, Търговище, Смолян, 4 в област Разград, две в област Силистра и по една в Бургас, Добрич, Пазарджик и Стара Загора.

Хората на Пинокио си измиха ръцете

със „Спаси София“ за краха на Игнатов

Коалицията „Демократична България“, събрала партиите на задкулисието у нас - „Да, България“ на проваления правосъден министър Христо Иванов-Пинокио, ДСБ и псевдозелените хвърлиха върху кандидата на „Спаси София“ Борис Бонев вината за плачевния резултат на собствения си мераклия за кмет – Борислав Игнатов. Според предварителните данни Игнатов е получил подкрепата на едва 12,5% от софиянците, упражнили правото си на глас, което е с 2% по-малко дори от тази, събрана от листата на коалицията – 14,5%. В същото време Бонев събира 10,88% от вота. Изненадващият му резултат предизвика драматургии между двете формации, които доскоро си сътрудничеха, като активисти на „Демократична България“ цял ден заливаха Фейсбук с жални постове, че Бонев разцепил „десния вот“. Верният костовист, агент на ДС и бивш посланик на страната в Москва – Илиян Василев, дори го обвини, че „си е свършил работата, за която бил нает – отнел процентите на ДБ“. В отговор Бонев призова „Демократична България“ да не хвърля върху него отговорността за ниската подкрепа за кандидата си. „Ние сме се появили преди 10 години. Бяхме сред хората на улицата, от удобството на студиата и интернет избори не се печелят“, коментира той в интервю пред bTV. Хаосът, настанал в редиците на псевдодесните, бе задълбочен още по-късно, когато насред лавината на хейтърски коментари във Фейсбук Христо Иванов предложи на „Спаси София“ да сформират обща група в СОС. В същото време пък лидерът на ДСБ Радан Кънев излезе с екзотичния призив Мая Манолова да се оттегли от балотажа заедно с кандидата им Борислав Игнатов, за да се явял Бонев на надпреварата в неделя срещу настоящия кмет Йорданка Фандъкова.

Още по темата четете в хартиеното издание на "Монитор"!