0

В местността „Лагера“ край провадийското село Староселец откриват Информационен кът за опазване на защитения вид египетски лешояд. Това ще стане официално в Световния ден за опазване на мигриращите птици,  9 октомври, който се отбелязва у нас редовно от 2006 година насам.

В местността „Лагера“ край провадийското село Староселец откриват Информационен кът за опазване на защитения вид египетски лешояд. Това ще стане официално в Световния ден за опазване на мигриращите птици,  9 октомври, който се отбелязва у нас редовно от 2006 година насам.

Това съобщи Меджнун Адемов, сътрудник на Българското дружество за защита на птиците в Провадия. Местността „Лагера“ е едно от най-посещаваните места край Провадия. Мястото е уединено, има чешма, поляна за пикник и игра на децата, а всички мобилни оператори губят обхват, което го прави още по-привлекателно за хората, които искат да избягат от цивилизацията, обясни той.

На мястото е възстановена стара чешма и към нея е построена беседка. Следваща стъпка е поставянето на информационни табели за египетския лешояд, които ще бъдат на тавана на беседката и на плотовете на масите, за да могат хората докато си почиват, да прочетат и научат повече за застрашения вид, разказа още Адемов.

Всичко се случва като част от проекта „Нова надежда за египетския лешояд“, който обединява организации и институции от 14 страни от Балканския полуостров, от Близкия Изток и от Африка. Обединени са и местните хора, създали Информационния кът, а мястото не е избрано случайно.

Там всяка събота и неделя отдъхват хора от цяла Североизточна България. До местността „Лагера“ се стига с кола или по екопътека от Провадия през крепостта „Овеч“. Като продължение на проекта за Информационния кът, ще бъдат сложени и табели, които да указват пътя. На мястото има и обособен паркинг за автомобилите.

„Иска ми се да успеем да опазим това страхотно местенце. Всичко, което се опитваме да изградим, е за нас и за нашите деца. Затова искам да помоля всички посетители, когато изхвърлят боклука си, ако имат такъв, да вземат и този оставен от други хора преди тях, за да се радваме на една по-чиста природа. От наблюдения знам, че такива места много лесно се превръщат в нерегламентирани сметища, затова моят апел е да опазят това, което сме създали и ще изграждаме занапред“, допълни Адемов.

Той уточни, че за последните 10 години сме свидетели на излюпването на 14 малки бебета лешояди в скалите над Провадия и успешното им отлитане от гнездото, разказа още тойв. България и в частност Провадия, са иноватори в света по наблюдението на защитените птици в дива среда, защото това се случва за първи път у нас.

След страната ни, подобно наблюдение започва в Израел и Армения, а благодарение на монтираните край Провадия камери, животът на египетския лешояд се наблюдава от 140 страни по целия свят.