0

З амърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на дългосрочно проучване, цитирано от "Франс прес".

Замърсяването на въздуха вероятно увеличава риска от необратима загуба на зрение според резултатите на дългосрочно проучване, цитирано от "Франс прес".

Свързаната с възрастта дегенерация на макулата е основната причина за слепота сред хората след 50-те си години в по-богатите страни, като приблизително 300 млн. души се очаква да бъдат засегнати до 2040 г.

Известните рискови фактори включват възраст, тютюнопушене и генетични дадености.
Сега изследователите са направили връзка между дегенарацията на макулата и замърсяването на въздуха, за което вече е известно, че крие множество рискове за здравето, включително сърдечни и белодробни заболявания.

Представяйки проучването си в British Journal of Ophthalmology, изследователите са анализирали данни от повече от 115 000 участници, които не са съобщили за проблеми с очите в началото на периода на изследване през 2006 г.

Официалните данни за трафика и нивата на азотен оксид и фини прахови частици са били използвани за изчисляване на средногодишните нива на замърсяване на въздуха в домашните адреси на участниците.

Те са били помолени да съобщят официална диагноза за дегенарация на макулата от лекар и няколко години по-късно са били изследвани за състоянието на зрението им.

Общо 1 286 участници са диагностицирани с дегенерация на макулата в края на проучването.

След отчитане на други влияещи фактори, включително придружаващи заболявания и начин на живот, излагането на фини прахови частици е свързано с осем процента по-висок риск човек да придобие дегенерация на макулата.

"Като цяло нашите констатации показват, че замърсяването на атмосферния въздух, особено фини (прахови частици) или това с частици, свързани с горенето, може да повлияе на риска от дегенерация на макулата", посочват авторите на изследването.

"Нашите открития допринасят за нарастващите доказателства за вредните ефекти от замърсяването на атмосферния въздух, дори в условията на относително ниско излагане", допълват специалистите.

Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че замърсяването на въздуха е причина за най-малко 7 млн. смъртни случая всяка година.

Миналата седмица отделно проучване изчисли, че намаляването на замърсяването на въздуха до препоръчаните от СЗО нива може да предотврати над 50 000 смъртни случая годишно в цяла Европа.

Днешното проучване е наблюдателно и поради това не може да се установи причинно-следствена връзка между замърсяването на въздуха и дегенерацията на макулата.

Ала експертите заявиха, че то предоставя още доказателства за рисковете за здравето от лошото качество на въздуха.

"Връзката на дегенерацията на макулата с тютюнопушенето е известна, но това ново откритие за екологична връзка, свързана със замърсяването на въздуха, ще допринесе още за дебата за климатичните промени", подчертава Робърт Макларън, професор по офталмология в Университета в Оксфорд.