0

Ф илиалът на Националната галерия Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство на бул. „Черни връх“2, открива в четвъртък от 18.30 ч. Изложбата „Археология на забравата“, която ще остане там до 22 септември.

Филиалът на Националната галерия Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство на бул. „Черни връх“2, открива в четвъртък от 18.30 ч. Изложбата „Археология на забравата“, която ще остане там до 22 септември.

Изложбата – своеобразна инсталация, поставя на фокус забравеното културно наследство и усилията на шепа ентусиасти без граници да изровят и съживят молекули от възрожденския дух на България. Защото обезлюдяването на селата и силно застаряващото население на страната води до остра загуба на културни традиции и идентичност, смятат те. Селата са препълнени със забравени къщи, църкви, предмети от бита, съхранили духа на общностите, съзидали нашата културна идентичност.

Дарън Баркър от Great Yarmouth Preservation Trust, Великобритания, пренася в част от пространството на залата стая от изоставена къща, окачвайки някои от предметите в нея, илюстриращи жизнения път на една обикновена жена от с. Кърпачево, Ловешко – от младостта й през отглеждането на децата, картичките до нея от порасналите деца, покани за сватби и техните деца до некролога й. Предметите, разхвърляни по пода, също разказват нейната история. Инсталацията се състои от фотокадри и реални вещи. Висящ цилиндър в залата е покрит със снимки на стари запустели къщи, а когато влезе в него, посетителят ще види фотоси на техните някогашни обитатели. Включени са и две живописни творби – маслено платно на Баркър и руло японска хартия, пазещо отпечатъците на дланите на работилите по проекта.

Милена Металкова от катедра „История и теория на архитектурата“ в УАСГ показва посредством няколко табла работата на студенти от България, Великобритания, Тайван и Естония в серия от летни практики в с. Кърпачево на тема обучение по опазване на културното наследство чрез връзка между архитектура, изкуство и занаяти. Студенти от България и Великобритания представят свои интерпретации на темата чрез подбор на експресивни предмети от бита на селото. 

През ноември 2018 г. проектът на Great Yarmouth Preservation Trust за обучение по опазване на културното наследство, фокусиран в с. Кърпачево, бе удостоен с престижната Ангелска награда на Историческа Англия, инициирана от именития композитор сър Андрю Лойд Уебър в Лондон.