0

С 25 на сто трябва да се увеличат цените на медицинските дейности в извънболничната и в болничната помощ за следващата година. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

С 25 на сто трябва да се увеличат цените на медицинските дейности в извънболничната и в болничната помощ за следващата година. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

По думите му за тази година има икономисани средства в бюджета на НЗОК за първичната и за специализираната извънболнична помощ, и трябва да се разпределят на работещите. За първична помощ има около 20 млн. лв., а за специализирана - около 30 млн. лева, каза Маджаров, цитиран от БТА.Припомняме, че вчера напрежението межу БЛС и НЗОК, ескалира.

Междувременно съсловните организации на лекари, на фармацевти, на лекари по дентална медицина и на професионалистите по здравни грижи призоваха институциите за диалог. Те изразиха единодушното си мнение, че няма да допуснат да бъдат противопоставяни едни на други и подчертаха, че проблемите на съсловията се превръщат в проблеми и на пациентите. Председателите на съсловните организации настояха да има съвместно изготвяне на нормативните документи.


„НЗОК се е превърнала в разплащателна агенция, в разпоредител на 5 милиарда лева от вноски на граждани, каза Маджаров.
Нужна е промяна на философията на НЗОК, каза д-р Светослав Гачев от Българския зъболекарски съюз. По думите му НЗОК трябва да "спре да купува" медицински услуги. Съсловните организации не са просяци, допълни още той.
Не е редно да се подписва меморандум за сътрудничество с НЗОК едва след среща с президента на страната, каза проф.Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз. По думите й през годините нееднократно са били предлагани добри фармацевтични практики, които все още не са възприети в България.
Целостта на медицинската общност е важна за здравето на хората, каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. По думите й в системата все още им много нерешени проблеми, а през последните 10 години непрекъснато намалява броят на професионалистите по здравни грижи. За една година 2500 медицински сестри са напуснали системата заради пенсиониране или напускане на страната, посочи Василева. Тя отново напомни, че за здравната система са нужни още 30 хиляди медицински сестри.