0

Б актерийното увяхване по краставиците е карантинна болест за България. Наблюдава се по краставици, тиквички и пъпеши, отглеждани в оранжерии и на открито.

Бактерийното увяхване по краставиците е карантинна болест за България. Наблюдава се по краставици, тиквички и пъпеши, отглеждани в оранжерии и на открито.

Болестта се наблюдава масово по оранжерийните краставици, отглеждани в хидропоника. Наблюдавана е по краставици и пъпеши, отглеждани в оранжерии и на открито.

 

Симптоми

 

Първите признаци на бактерийното увяхване се забелязват като увяхване на едно или повече листа на растението, завиване на периферията им надолу, а след няколко дни болните листа изсъхват напълно и увисват на листната дръжка.

Листните дръжки на напълно некротиралите листа пожълтяват и изсъхват, а по-късно омекват и увисват надолу. Стъблата на заразените растения остават дълго време непроменени и външно запазват зеления си цвят. При напречен прорез и натиск на отреза се наблюдава изтичане на бял ексудат.

 

Причинител

 

Причинителят е Erwinia tracheiphila. Бактерията е грам-отрицателна, не спорообразуваща, пръчковидна. Върху изкуствена хранителна среда бактерията образува сиво-бели кръгли, гладки и блестящи колонии. Бактерията е доста чувствителна на изсушаване и се съхранява в растителните остатъци само за няколко седмици. Зимува в краставичните бръмбари от родовете Diabrotica Acalymma.

 

Заразяването

 

През пролетта презимувалите заразени бръмбари се хранят от листата на краставиците и ги заразяват чрез образувалите се от тях рани. Бактериите достигат до ксилема, там те се размножават бързо и заразяват цялото растение. За разлика от много други видове от род Erwinia тази бактерия не предизвиква гниене. Чрез устицата заразявания не се причиняват. Разпространението на бактерията от болни на здрави растения става не само чрез краставичните бръмбари, но и от други насекоми, които образуват рани по растенията, като мокрици и др., а също и по механичен начин, посредством оръдията за производство или с ръцете на работниците. Заразяването се извършва само при наличие на капка вода, в която бактерията се движи до раната. Инкубационният период е 6-7 дни, а може и да е по-дълъг, ако температурата е неблагоприятна за развитието на болестта. Чрез семена от болни растения бактерията не се разпространява.

Борба

 

Борбата е насочена основно към премахване на заболелите растения и на преносителите на бактерията. При наличие на болестта се третира с антибиотиците стрептомицин сулфат 1:5000, неомицин 1:5000 и др.

 

 

Вирус причинява мозайка по листата

 

При обикновената краставична мозайка по-старите листа на заразените растения са нормално равномерно оцветени. Връхните обаче са по-дребни, грапави, мозаично прошарени, с жълтозелени и светлозелени петна със завити към гръбната част периферии. Растенията са жълтеникави и междувъзлията са силно скъсени. Плодовете са по-дребни, често мозаично прошарени.

Причинител е вирусът на обикновената мозайка по краставиците - Маrmоr cucumeris var. Vulgare, който се развива по редица културни и диви растения. В някои райони или на отделни площи този вирус има голяма концентрация. Той не се предава при контакт, не се пренася със семената и не се запазва в растителните остатъци в почвата. Разпространява се от листните въшки.

Борбата се осъществява, като се регистрират участъците със силно заразяване и в близост да не се отглеждат чувствителни зеленчукови култури. Да не се допуска намножаване на листни въшки чрез периодични пръскания през цялата вегетация. В оранжериите първите мозаични растения и съседните две от тях се отстраняват, почвата и сламата под тях се изгребват, празните места се зареждат отново и се подсаждат с резервни растения.