0

О ктомври и ноември са месеците, през които можем да прихванем нови рози от резници, тъй като растенията влизат във фаза на покой.

Октомври и ноември са месеците, през които можем да прихванем нови рози от резници, тъй като растенията влизат във фаза на покой.

Повечето градинари, след като засадят резниците в почвата, ги покриват с буркан или пластмасова туба от минерална вода, за да ги предпазят от студа. Някои обаче не ги покриват с нищо, но това е практика, подходяща за по-топлите райони, тъй като има опасност сланите да изгорят розите. Ако изберете този вариант, е хубаво е резниците да се затрупат с повече пръст и няколко дни поред да се поливат.

Някои градинари смятат, че розите се прихващат от резници най-добре при новолуние.

Ето и някои други съвети.

Дължина

Резниците се режат с дължина около 10-20 сантиметра. Поставят се за 5-6 дни във вода. След това се засаждат, като преди това се нарязва кората им около 10 см с нож. Така по-лесно избиват корените.

След засаждането на резниците отгоре те се покриват с пластмасова 10-литрова туба от минерална вода, на която е отрязано дъното като оставите капачките. Махате капачките само, когато поливате.

Част от градинарите поставят над резниците буркани. За да не се задушат розите в този случай е добре, когато настъпи пролетта, бурканите да се надигат по малко, като им се подпъхне камъче.

Кога

Кога да се махнат бурканите или пластмасовите туби?

Най-точният отговор е – когато отмине всяка опасност от слани. Повечето градинари са категорични, че по-добре да забавите тази процедура, отколкото да избързате. Някои посочват и точна дата – махайте покритието след Гергьовден - 6 май. Всичко обаче зависи от прогнозата за слани и от района, в който се намирате – дали климатът е по-топъл или по-студен.

Каляване

Част от градинарите препоръчват розите да се каляват малко по малко, като първо се махнат капачките на пластмасовите туби. Това става, след като са отминали минусовите температури през нощта. Може също така да махате капачката през деня, когато е топло, и да ги завивате отново вечерта. След това вече може да пристъпите и към махането на тубата изцяло.

Хубаво е това също да стане постепенно. Някои градинари ползват следната схема - когато се затопли времето, първия ден бурканите или тубите се махат за 3-4 минути, на втория ден розите се отварят за 5-10 минути и така до 30 минути. След това бурканът или тубата се махат напълно. Не забравяйте да поливате редовно.

Как да си отрежем?


Резник се реже от основата на полувдървесенен клон, който се отрязва под средно остър наклон на 1 см под пъпката. Ако той е дълъг, може да се нареже на няколко парчета, като горния край на всяко от тях е непосредствено над пъпка. Дължината на резника е между 10 и 20 см. Ако върху клончето има цвят, той се премахва. Изчистват се и листата заедно с дръжките.


Може да презимуват в сандъче

Резниците могат да се засадят и в сандъчета, в които да презимуват вкъщи. Температурата в помещението трябва да е около 20 градуса. Стръковете се вкореняват най-добре в измит речен пясък. На дъното на сандъка или в основата на направения ров в двора, е добре да поставите обогатена с угнил оборски тор почва или биотор от калифорнийски червей. Резниците се забучват, така че 3-4 см от тях да са в сместа от почва. Преди това полейте обилно с вода субстрата. Когато поставяте резниците в него, по-добре е да са под наклон от 45 градуса.

Използвайте вкоренител


В цветарските магазини продават вкоренители за различни растения, включително и рози. В тях има растежни регулатори, които дават сила на резниците да се прихванат по-бързо и да развият коренова система. Препоръката на продавачите е, преди да се засадят, резниците да се потопят в разтвора от вода и вкоренител и да престоят от 24 до 48 часа. А след това да се засадят.