0

П рез изминалия период развитието на земеделските култури протичаше при наднормени температури.

През изминалия период развитието на земеделските култури протичаше при наднормени температури.

 Само на отделни места в Южна България паднаха валежи със стопанско значение (Кюстендил – 16 l/m2, Пазарджик – 15 l/m2, Гоце Делчев – 34 l/m2, Сандански – 48 l/m2), които подобриха състоянието на водните запаси в почвата и условията за протичане на вегетационните процеси при есенните посеви. В останалите райони на страната, където паднаха незначителни валежи, липсата на влага в почвата ограничаваше нормалното развитие на културите.
През следващите седем дни агрометеорологичните условия ще продължат да се определят от температури около и над климатичните норми. Отново валежи и подобрение на почвените влагозапаси се очакват в южните райони на страната предимно през първата половина на периода. Отсъствието на валежи със стопанско значение в Северна България ще бъде ограничаващо за началните вегетационни процеси при зимните житни култури и зимната рапица.


През периода при пшеницата и ечемика ще протичат различни фази – поникване в агростанции Павликени и Казанлък, първи – трети лист в агростанции Долни чифлик, Силистра, Търговище и Новачене, преход към фаза братене и братене предимно в източните райони на страната в Карнобат и Главиница.
Периодът е подходящо време за варосване на стволовете и по-дебелите скелетни клони на овощните дървета. Чрез това мероприятие се намалява риска от напукване на кората и слънчев пригор по стволовете на овошките през зимния период причинени от температурните амплитуди на въздуха през денонощието (затопляне и разширяване на кората на дърветата през слънчевите дни и свиване през студените нощни часове). Варосването се извършва с 20% варов разтвор (2 кг гасена вар на 10 л вода) чрез намазване на стволовете с четка или напръскване с машина. Предварително дърветата се почистват от старата и напукана кора, като се отстраняват образувалите се лишеи и мъхове.
Условия за извършване на сезонните агротехнически мероприятия в овощните насаждения и провеждане на растителнозащитни пръскания при есенните посеви ще се създават в дните от втората половина на периода, когато се прогнозира сухо време без превалявания.
Драгомир Атанасов
Агрометеоролог в НИМХ