0

П роцесът за събиране на ананаси оставя след себе си тонове остатъци, в резултат на което се отделят парникови газове и други замърсители на околната среда. Търсейки решение на проблема, специалисти от Националния университет на Сингапур са разработили нов метод за икономично и екологично превръщане на отпадъците в ценни аерогелове, пише БТА като цитира сп. "Journal of Environmental Chemical Engineering".

Процесът за събиране на ананаси оставя след себе си тонове остатъци, в резултат на което се отделят парникови газове и други замърсители на околната среда. Търсейки решение на проблема, специалисти от Националния университет на Сингапур са разработили нов метод за икономично и екологично превръщане на отпадъците в ценни аерогелове, пише БТА като цитира сп. "Journal of Environmental Chemical Engineering".

Учените припомнят, че комерсиалните аерогелове са доста скъпи, а производство им е свързано с отделянето на големи количества въглерод в земната атмосфера.

Методът, разработен от сингапурските специалисти, използва влакна от листа от ананас за създаването на свръхлеки биоразградими аерогелове. Те абсорбират качествено маслата, ефективни са за топло- и звукоизолация и за разлика от търговските версии по време на производството им се отделя въглерод в минимални количества.