0

К окошки или патици? Не само това е въпросът, когато избирате какви пернати може да отглеждате в двора си.

Има и трети вариант, който не е за подценяване – пъдпъдъци.

Не се притеснявайте, че ще останете без омлет. Въпреки че пъдпъдъчите яйца са малки, птиците снасят често. Затова винаги ще имате достатъчно количество от тях, стига да имате достатъчно пернати в стадото си, пише „Рурълспраут“.

Кокошки или патици? Не само това е въпросът, когато избирате какви пернати може да отглеждате в двора си.

Има и трети вариант, който не е за подценяване – пъдпъдъци.

Не се притеснявайте, че ще останете без омлет. Въпреки че пъдпъдъчите яйца са малки, птиците снасят често. Затова винаги ще имате достатъчно количество от тях, стига да имате достатъчно пернати в стадото си, пише „Рурълспраут“.

По отношение на необходимото пространство за отглеждане, пъдпъдъците се нуждаят от по-малко място в сравнение с кокошките и патиците. Една обикновена клетка за зайци върши достатъчно работа за до 6 птици.

Тихи

Друго предимство на пъдпъдъците е, че те са много по-тихи от кокошките и патиците. И вече няма да притеснявате съседи си с кукуригането на петела рано сутрин. Но може би най-важното е, че тези птици не страдат от здравословните проблеми на кокошките, свързани с оперението, краката или храносмилането.

Ето няколко причини, заради които е добре да изберете да отглеждате пъдпъдъци.

На първо място яйцата. Ако отглеждате тези птици както трябва, ще имате постоянен запас от яйца през цялата година. Пъдпъдъците започват да снасят яйца много рано – още от възраст шест до осем седмици. За сравнение патиците започват да снасят на възраст от поне 5-6 месеца. За кокошките възрастта е 18 седмици.

Предимства

Макар и да са по-малки, яйцата на пъдпъдъците имат предимства. Твърди се, че пъдпъдъчите яйца имат свойството да подобряват зрението, да повишават енергията и метаболизма на тялото, а също така да лекуват различни видове алергии.

В сравнение с кокошите яйца, тези от пъдпъдък съдържат до 6 пъти повече витамин В1 и 15 пъти повече В2. Те съдържат и високи нива на витамин А, което ги прави отличен избор за здравословна диета. Освен това са богати на желязо и калий, което подпомага образуването на червени кръвни телца.

Понеже са много по-малки от кокошите, нормално е да консумирате 4-6 пъдпъдъчи яйца дневно. Всяка женска снася до 300 яйца годишно, така че винаги ще имате достатъчно за закуска.

Месо

Втората причина да изберете тези пернати и заради тяхното месо. Ако ги отглеждате с тази цел, трябва да знаете, че още на 6-8-седмична възраст пъдпъдъците стават за консумация.

Друго предимство на този вид птици е, че се нуждаят от много малко пространство за отглеждане. Трябва обаче да знаете, че дори най-едрите видове летят, затова е хубаво да подсигурите клетката им.

Относно това колко пространство им е необходимо – отговорът е: зависи. Лесно и удобно ще ви бъде, ако ги отглеждате в клетка за зайци. Трябва обаче да се водите от следното правило – да осигурите поне 30 кв. см на всяка птица. Повече може, по-малко не.

В града

Пъдпъдъците могат да се отглеждат и в градска среда, но трябва да им осигурите слънце. Освен това средата, в която ги отглеждате, трябва да е близка до тяхната естествена. Имайте предвид това, че пъдпъдъците са птици, които гнездят на земята. Като такива те са всеядни. Консумират семена и зелени растения, както и дребни насекоми. Трябва да им осигурите голямо количество протеин. По време на размножителния им период тези малки птици имат нужда от до 60% протеини в диетата си. Те налитат на всичко, което попадне край човките им – щурци, скакалци, червеи, паяци, оси, пчели, гъсеници, бръмбари и др.

Пъдпъдъците обичат зърнени култури като повечето птици. В някаква степен харесват също плодове като боровинки, малини, ябълки и др.

Възрастните индивиди консумират по около 20 грама храна на ден.

По-здрави са от кокошките

Пъдпъдъците не страдат често от здравословни проблеми. Ако им осигурявате чиста питейна вода, питателна храна и сигурен подслон, ще ви се от платят по най-добрия начин с много яйца и вкусно месо.

В по-хладните региони обаче ниските температури могат да са проблем. Като цяло пъдпъдъците се справят и при температури под минус 20 градуса, но само в случай че няма силен вятър. От друга страна, птиците са издръжливи и на горещини, но трябва да им осигурявате сянка и много прясна вода.


Внимавайте – може да отлетят

Ако обмисляте да започнете да отглеждате пъдпъдъци, най-добрият сезон да поставите началото е пролетта и есента. На първо място трябва да решите дали ще ги гледате на открито или закрито, но помещението трябва да е осигурено срещу хищници и срещу отлитане на птиците. Осигурете им прясна вода и храна и насърчавайте инстинкта им сами да търсят храна. Друга тяхна особеност е, че са склонни да не снасят яйцата си на точно определено място – те могат да правят това навсякъде и по всяко време. Поддържайте клетката им чиста и с добро проветрение.

Снимка Фейсбук