0

Д нес не е обикновен ден – днес е Световният ден на книгата и авторското право, който тази година празнуваме при необикновени обстоятелства, в условията на извънредно положение заради пандемията от коронавирус. „В условията на изолация книгата продължи да се доказва като най-добрия приятел, от който се нуждаем, за да се чувстваме щастливи и за да продължим да израстваме. Пожеланието ни към вас е – бъдете заобиколени с все повече и повече книги“, пишат по този повод от Асоциация „Българска книга“.

Днес не е обикновен ден – днес е Световният ден на книгата и авторското право, който тази година празнуваме при необикновени обстоятелства, в условията на извънредно положение заради пандемията от коронавирус. „В условията на изолация книгата продължи да се доказва като най-добрия приятел, от който се нуждаем, за да се чувстваме щастливи и за да продължим да израстваме. Пожеланието ни към вас е – бъдете заобиколени с все повече и повече книги“, пишат по този повод от Асоциация „Българска книга“.

„Книгата е най-добрият подарък – тя вдъхновява, учи, винаги има какво да сподели. Подарявайки книга на вашите близки, вие ги мотивирате да четат повече и така да придобиват повече знания, повече дълбочина на мисълта и полезни навици като критично мислене. А днес, правейки такъв подарък, подкрепяте и книгите, и всички, които стоят зад тях“, подчертават издателите и апелират почитателите на доброто четиво да се включат в инициативата „За да я има книгата“, като купят една книга от своя любима книжарница или издателство – за себе си, за подарък или за дарение.

Периодът е подходящ за подобни жестове, още повече че редица водещи издателства са обявили атрактивни намаления на своята продукция. От „Сиела“ например, при пазаруване от техния онлайн магазин, предлагат до 30 април 35% отстъпка за всички свои заглавия и за тези на „Дежа Бук“. На същия адрес могат да се придобият с 20% по-евтино избрани книги на издателство „Ера“ и всички на издателство „Инфодар“.

Издателство „Колибри“ също осигурява 35% отстъпка в рамките на инициативата #Оставамвкъщи при виртуална поръчка. „Ние вярваме, че когато светът временно е затворил врати, литературата е продукт от първа необходимост, затова широко отваряме портите на онлайн каталога ни... Настъпиха дни, в които е опасно да се прегръщаме, не ни позволяват да се докосваме и е немислимо да се държим за ръце. Днес много лесно можем да изгубим разсъдъка си, затова единственото, което ни остава, е да погледнем опасността през очите на добрите истории“, пишат от екипа на „Колибри“ в своя сайт.

Същия процент намаление – 35, са избрали от издателство „Бард“, но при зактупуване на поне 2 романа от тях. „Покани си гости въпреки карантината. Да предпазиш себе си и другите не означава, че трябва да умираш от скука. В компанията на топ детективите на столетието Филип Марлоу, Хари Бош, Джон Кори, Пендъргаст... ще посрещнеш с лека ръка всяко затягане на мерките“, обещават те.

Специалната изненада на издателство „Жанет 45“ е свързана с новата книга на Георги Господинов „Времеубежище“, която ще се появи в книжарниците на 29 април. При предварителни поръчки и до 3 май на сайта на издателството книгата ще се продава с 20% отстъпка, т.е. на цена 16 вместо 20 лв. И още нещо: при изписване от сайта на книги с обща стойност на поръчката над 30 лева (изчислено с включената отстъпка), доставката е безплатна. Условията за поръчка от онлайн книжарницата на „Жанет 45“ до 3 май са описани на сайта на издателството.

Издателство „Егмонт“ има 15-20% намаление за някои свои книги, а „Ентусиаст“ от 20 до цели 85%.


С благодарност към книжната общност

В приветствието си по повод на празника министърът на културата Боил Банов заяви: „Изказвам огромната си признателност към цялата общност от професионалисти, благодарение на които се раждат и споделят книгите – всички, работещи в издателствата, в книгоразпространението и в библиотеките и читалищата, всички, за които е жизнено важно да имаме повече четящи и мислещи хора. Дълбоко уважение към авторите – писателите и илюстраторите, коректорите и редакторите, благодарение на които се развива въображението на малки и големи и се усъвършенства техният ум. Благодаря на нашите преподаватели за това, че в ерата на информационните технологии и социалните мрежи измислят нови начини, за да привлекат интереса към книгата“.