0
  • Днес празнуват всички с имена Мария, Мариана, Мариела, Мариета, Марио, Марияна, Преслава, Мариам, Мика, Мара, Маша, Мариан, Панайот

  • Днес празнуват всички с имена Мария, Мариана, Мариела, Мариета, Марио, Марияна, Преслава, Мариам, Мика, Мара, Маша, Мариан, Панайот

Голям празник е! Празнуваме Голяма Богородица! Един от 12-те велики християнски празници. Почитан е от православни и католици.Този ден е посветен на смъртта на Божията майка, или на Успението й.

Според преданието това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Исус обаче не е пожелал да вземе и баща си, дърводелеца Йосиф. Последното й желание било е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък.

Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“

Според народната традиция, празникът се нарича „Голяма Богородица“, за да се различава от „Малката Богородица“, когато се чества рождението на Христовата майка.

На този дена Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се

освещават обредни хлябове

които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Според поверията, на 14 август вечерта, жените, които искали да имат дете, молели Богородица да им помогне, носели дарове и оставали да преспят в църквите, носещи нейното име. Те вярвали, че тя ще им помогне да се сдобият с отроче. На 15 август всички млади жени не трябвало да се докосват до нищо с червен цвят, за да не останат бездетни.

Имен ден имат над 198 хил. българи.

На днешната дата имен ден празнуват всички, носещи имената Мария, Мариана, Мариела, Мариета, Марио, Марияна, Преслава, Мариам, Мика, Мара, Маша, Мариан, Панайот

380 000 души потеглят на религиозен туризъм, за да честват Успение Богородично в някой от храмовете в страната. Това съобщиха за от Института за анализи и оценки в туризма.

Сред най-предпочитаните са Рилският, Бачковският, Дряновският и Троянският манастир. Стотици вярващи се стичат към втория по-големина манастир у нас, намиращ се в Бачково, именно на 15 август, когато се чества и празникът на храма. Троянският манастир "Успение Богородично" също  отбелязва своя храмов празник.

На Успение Богородично днес Троянският манастир отбелязва своя храмов празник. Тази година заради пандемията няма да бъде спазена традицията тържествената света литургия в светата обител да се оглави от негово светейшество българския патриарх Неофит, а ще се води от ловчанския митрополит Гавриил.

По традиция след службата ще бъде организирано традиционното литийно шествие с чудотворната икона на света Богородица Троеручица.

Празникът се организира в чест на първото чудо, което според свещеното предание е изцеляването на дете.

По традиция с литийно шествие иконата на Света Богородица Троуеручица, която се пази в Троянският манастир още от края на 16 век, ще бъде пренесена до параклиса край Светата обител.

"И всички присъстващи се молят за Божията благодат и закрилата на Божията майка", казва игуменът на Троянския манастир епископ Сионий и пожела на поклонниците:

"Да почувстват със сърцата и душите си божията благодат и да почувстват силата на пречистата Богородица, която с трите си ръци ни милва и ни води по пътя на спасението. Пожелавам много здраве, много благодатни сили и духовна радост".

Православни християни от цялата страна се събраха в манастира „Свето Успение Богородично“ в Арбанаси за храмовия му празник, за да се помолят за здраве и благоденствие на чудотворната икона на Плачещата Богородица.

И тази година традицията беше спазена и смятаната за чудотворна икона на Плачещата Богородица беше изнесена в двора на Арбанашкия манастир. Иконата е рисувана от атонски монах за Търново през 13-и век.

Слово на Българския патриарх Неофит за Успение Богородично

ВАШИ ПРЕОСВЕЩЕНСТВА,

БОГОЛЮБИВИ ОТЦИ, ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА,

Събрани в скъпата за сърцата ни Троянска света обител, с едно сърце и една уста възхваляваме и прославяме Пресветата наша Владичица и Приснодева Богородица. Прекланяме се пред нейния пречист свят образ и в трепетно вълнение се присъединяваме към анагелското войнство и апостолския лик, за да станем свидетели заедно с цялата Божия църква на тайната на дивното и славно нейно Успение. Тук, пред чудотворната нейна икона „Троеручица“, където са отправяни и продължават да се отправят топли молитви за небесното ѝ застъпничество, отправяме и ние нашите моления и благодарения към нея и към нейния божествен Син и наш Бог, да благоволят и всякога да бдят над православния ни народ и над цялата света Православна църква, да ни предпазват от всяко зло обстоятелство и да насочват стъпките ни по верния път на даруваното ни от Христа Господа спасение.

В това светло тържество на нашата вяра и нашата надежда ние сме призвани от Църквата да осъзнаем, че земният живот и светостта на Пресветата Небесна царица трябва да бъдат усилия и крайна цел и на всеки от нас; че образецът, оставен ни от нея и нейното съработничество в богочовешкото дело на спасението ни, не е нещо непостижимо за нас, а призвание на всекиго, който изповядва Христовото име и с вяра се спасява в светата Му Църква. Успението на Пресвета Богородица, нейното дивно въздигане на Небесата, е и първият истински плод от Боговъплъщението и спасителните за нас Кръстни страдания на Богочовека и наш Спасител Иисус Христос.

С този изобилен живот (Иоан 10:10), който ни е даруван по милостта Божия, днес първа от всички човеци се удостоява Пречистата Божия майка. Тази, която бе удостоена да стане Божия обител, днес напуска света и се въздига към небесните селения.

Въздига се от земното към небесното и ликува, като майка на целия човешки род – осветен плод и венец на човешката природа, „по-почитана от херувимите и несравнено по-славна от серафимите“, както я възпяваме, заедно с ангелския хор, и днес.

Нека пресветлят образ на Божията майка, прославян днес в нейното Успение, бъде всякога пред нас, в нашия всекидневен живот и нашето всекидневно подвизаване в благочестието, та укрепвани от нейната любов и вдъхновявани от нейния пример, и ние да живеем в мир с Бога, като избрани и достойни съсъди на божествената благодат, изобилно изливаща се над нас в Църквата Христова, за да заслужим и ние венците на нетлението и живота, „що Господ е обещал на ония, които Го обичат“ (Иаков 1:12).

Нека дивната Небесна царица никога не отвръща взора си и от тази, посветена на нея, благословена света обител, над подвизаващите се в нея всечестнѝ иноци и над всеки, който с вяра и с упование в Божието човеколюбие и милост пристъпва към нейния свят образ и благоговейно я почита, заедно с родения от нея наш Господ и Спасител Христа Иисуса.

По молитвите и небесното застъпничество на Пресветата наша Владичица и всякога Дева Богородица Господ Бог да милва и пази всички нас, и да ни дарува Своето вечно спасение!

Честит и благословен празник!


† НЕОФИТ