0

 

Всеки ден изхвърляме купчина отпадъци. Но има начин да ги намалим и да намалим въглеродния отпечатък, който оставяме.

 

Всеки ден изхвърляме купчина отпадъци. Но има начин да ги намалим и да намалим въглеродния отпечатък, който оставяме.

А и сега във времето на дефицит в магазините, да имаме какво да откъснем от саксията на балкона.
Купуваме веднъж
Съществуват растения, които можем да купим веднъж и да имаме от тях за постоянно.
На първо място, това са сладките картофи. Започнете с един здрав, био сладък картоф. Когато започне да покълва, го сложете в буркан с вода. По-голямата част от картофа трябва да е над водата. Непременно сменяйте от време на време водата, за да не се образува мухъл и плесен. Сложете буркана на място, което да е постоянно огряно от слънцето. Когато кълновете пораснат достатъчно, ги откъснете от картофа. След това ги засадете в почва, с дълбочина около 25 см.


Джинджифил
Второто растение, което можем да си отгледаме вкъщи, е джинджифила. Всичко, от което се нуждаете, е покълнал джинджифил. Накиснете джинджифила в топла вода за една нощ. След това го сложете в добре дренирана почва. Покрийте с около пет сантиметра почва. Полейте добре. Сложете джинджифила на място, което не е постоянно огряно от слънцето, но същевременно е топло. Пръскайте с вода с пулверизатор, за да стои почвата влажна. Джинджифилът не расте бързо. След няколко седмици ще видите стъблата, които се показват. След 3-4 месеца вече ще можете да съберете реколтата.
Моркови
Третото растение са морковите. Можете да си ги купите от магазина. Отрежете върховете им. Набучете ги с клечки за зъби и ги поставете в съдове с вода. Клечките за зъби ще ви помогнат морковете да не бъдат потопени напълно. Във водата трябва да бъдат само върховете на морковите. Поставете на слънчево място. Доливайте вода, ако е нужно. След около седмица ще видите кълнове в горната част. А отдолу ще се появят коренчета.
Отглеждането на пресен лук също е много лесно. Вземете връзка лук от магазина. Отрежете върховете и ги поставете в чаша вода. Сложете чашата на слънчево място, като например на прозореца. Отрязвайте това, което ви е нужно за готвене. Лукът ще се възстанови буквално за ден.
Целина
Също толкова лесно е да си произвеждаме целина. Всичко, от което се нуждаете, е да отрежете върха на целина, която сте купили от супермаркета. Може да използвате останалата част както обикновено. Сложете върха в малко количество вода на слънчев прозорец. Върхът трябва да сочи надолу, мястото на среза – нагоре. Доливайте вода на всеки два дни. Пръскайте с пулверизатор тази част, която се подава над водата. След около седмица ще се появят листа . Тогава преместете целината в саксия с помча и поливайте добре.
Отглеждането на праз става по същия начин както на зелен лук.
Чесън
Ето как можем да си отгледаме и чесън. Намерете най-голямата глава в магазина. Разделете я на скилидки. Сложете една скилидка в саксия с добре дренирана почва. Натиснете я в почвата и полейте. Поливайте редовно. След около месец прибирате реколта.