0

Н ационалният събор на читалищата бе открит край морето, като за 11-та поредна година домакин на едно от най-големите събития за самодейни колективи, е Община Бяла и Народно читалище „Пробуда – 1928“. Съборът ще продължи до 22 юни (събота).

Националният събор на читалищата бе открит край морето, като за 11-та поредна година домакин на едно от най-големите събития за самодейни колективи, е Община Бяла и Народно читалище „Пробуда – 1928“. Съборът ще продължи до 22 юни (събота).

В сряда и четвъртък програмата започва от 19 часа, а в петък и събота, поради големия интерес, началото е изместено в половин час по-рано.

Над 1 200 самодейци ще се изявят на централния площад в Бяла. Изявите са толкова разнообразни, колкото е читалищното дело.

В рамките на 5-те концертни вечери публиката ще има възможност да се наслади на вокални групи за стари градски и естрадни песни, колективи за автентичен и обработен фолклор, театрални колективи, фолклорни танцови формации от всички възрасти, мажоретни състави, кукери и още много други.

Националният събор на читалищата няма конкурсен характер. Всяко читалище получава плакет със символа на Събора за спомен, а за всяка група или индивидуален участник са изготвени грамоти. Най-атрактивните изпълнения ще бъдат отличени със златен медал, а след приключване на събитието, едно от читалищата ще стане носител на специалната „Награда на кмета на Община Бяла“.

Организаторите предоставят още една възможност за изява с участие в изложението „Произведено в България - читалища“. В него се подреждат предмети, изработени от сръчните ръце на самодейците. През годините те са представяли красиви картини, сувенири и предмети, изработени с различни техники от приложното изкуство, плетива и традиционни български шевици.

Днес програмата предвижда експертна среща между секретарите на читалищата и представители от Министерство на културата, на която ще бъдат обсъдени актуални читалищни теми и проблеми. Участниците в годишната среща я отчитат за изключително полезна, защото тя им дава възможност не само за актуализиране на информацията, относно програми на Министерството и възможности за финансиране на проекти, но и за обмяна на ценен опит и идеи.

Организаторите споделят, че в началото, преди 11 години, не са вярвали, че Националният събор на читалищата ще се превърне в една от най-мащабните прояви на самодейното изкуство не само по Черноморието, но и в цялата страна. Всяка година тук се събират нови участници от всички краища на България, а с тях се завръщат и стари, които допринасят за колорита на концертната програма.