0

И збраният за нов мандат кмет на Несебър Николай Димитров и двамата общински съветници Георги Георгиев и Петър Тодоров, които в момента са зад решетките за купуване на гласове, по всяка вероятност ще трябва да положат клетва под конвой.

Избраният за нов мандат кмет на Несебър Николай Димитров и двамата общински съветници Георги Георгиев и Петър Тодоров, които в момента са зад решетките за купуване на гласове, по всяка вероятност ще трябва да положат клетва под конвой.

Тримата се намират в ареста в София отпреди първия тур на вота, а първото заседание на Общинския съвет в Несебър е насрочено от областния управител за 11 ноември от 14.00 часа. Това обаче създава правен казус как да се процедира и какво следва, ако тримата не се явят и не положат клетва заради задържането си. В тази връзка ОИК в Несебър е изпратила писмо до ЦИК с искане за становище. В писмото си те посочват, че тримата за обявени за градоначалник и за съветници. Отделно по закон първото заседание на Общинския съвет трябва да се провежда в 14-дневен срок от обявяването на резултатите от вота, а преди него съветниците и кметовете трябва да положат клетва. С

клетвата всъщност възникват и техните пълномощията

като представители на местната власт. Въпросите към ЦИК са два - как следва да бъдат уведомени въпросните лица за заседанието на съвета и как следва да се тълкува евентуалното им неявяване при положение, че лицата не притежават възможността за свободно предвижване. Подобно писмо, но с молба за тълкуване на закона за местното самоуправление, има пратено и от областния управител на Бургас Вълчо Чолаков. В крайна сметка във вторник от ЦИК разгледа неговото писмо, но не и това на ОИК. На заседанието бе изтъкнато, че от ЦИК са правоприлагащ орган и не могат да тълкуват закона. Пред „Монитор“ пък коментираха само, че според закона, когато един съветник или кмет е възпрепятстван да присъства при полагането на клетва, той полага такава преди началото на следващо заседание на общинския съвет. Не става ясно обаче какво се случва, ако Димитров и другите двама не могат да дойдат на никое друго заседание. В отговор от ЦИК заявиха, че това са само хипотези, а този който трябва да тълкува закона е Народното събрание.

Неофициално юристи, запознати с изборния процес, коментираха, че една от евентуалните възможности е съдът и прокуратурата да позволят Димитров и съратниците му под конвой да положат клетва.


Провеждането на такава дистанционно не е възможна,


тъй като те лично трябва да подпишат клетвен лист. Дали писмото на ОИК ще разглежда от ЦИК ще стане ясно в сряда, когато е следващото заседание на комисията. На свой ред от ОИК в Несебър коментираха пред „Монитор“, че така въпросът не се решава и казусът остава отворен.

Междувременно се оказа, че адвокатката на кмета на Несебър Ина Лулчева е внесла молба до специализираната прокуратура. С нея тя иска промяна на мярката от задържане под стража в по-лека, а като алтернативна възможност се предлага Димитров да бъде конвоиран за полагането на клетва като кмет. Иначе самият Димитров бе задържан с още четирима души дни преди първия тур, като след това му бе повдигнато обвинение като ръководител на организирана престъпна група за купуване на гласове. Преди седмица Специапелативният съд остави Димитров в ареста.


ЦИК коригира активността в София за първи тур

ЦИК вече коригира избирателната активност за София за първия тур на местните избори. Така вместо 39,3 %, активността вече е 42, 82 на сто. До това се стигна след като се оказа, че има разминаване в бройката на гласоподавателите между първи и втори тур в столицата, публикувани на сайта на ЦИК и разлика от 101 183 избиратели по-малко на балотажа. Именно спрямо броя на избирателите в списъците се определя и активността по време на вота. В резултат от ЦИК обясниха, че става дума за „техническа грешка“ и това не влияе на резултатите от изборите. На първи тур гласоподавателите бяха малко над 1,165 млн. човека. На балотажа обаче цифрата бе 1 064 772 човека. От ЦИК заявиха, че по-голямата цифра е била подадена от областната администрация, а коректната е по-малката, която за балотажа е дошла от секциите на база избирателните списъци. На свой ред от областната администрация коментираха, че завишената бройка, подадена първоначално към ЦИК, е била прогнозна. След това в деня на вота са дали точният брой на гласоподавателите. От ЦИК обаче не коментираха защо все пак цифрата не е била променена на сайта на комисията, където се отчитат и резултатите от изборите. В крайна сметка броят на гласоподавателите за първи тур вече е коригиран на 1 064 705, а от там е повишена и активността.