0

П ри разкопки в местността Таш баир в околностите на русенското село Новград археолози от България и Германия откриха тракийска каменна гробница, съобщиха от община Ценово.

При разкопки в местността Таш баир в околностите на русенското село Новград археолози от България и Германия откриха тракийска каменна гробница, съобщиха от община Ценово.

Тя е с размери 4,70 на 2,60 метра и се намира в най-високата част на билото. Специалистите предполагат, че гробът е бил заобиколен от каменни стени и вероятно в първоначалния си вариант е имал покритие от греди. Достъпът до гробната камера се е осъществявал през коридор с наклон. Смята се, че таванът и част от стените са се срутили още в древността, а по-късно камерата е била запълнена с пръст. Експерти предполагат, че погребението е било извършено чрез кремация, а останките са били положени на пода в средата на камерата. Намерени са и гробни дарове – три копия с железни върхове, колчан със стрели с бронзови върхове, три типични тракийски съда, изработени на грънчарско колело, амфора и две малки чаши. Ако се съди по инвентара, гробът датира към V век преди Христа.

„Около гробното съоръжение е регистриран ров, който загражда трапецовидно пространство с размери 32 на 28 метра. На северозападната страна ровът се прекъсва, за да се оформи входно пространство с ширина около 8 метра. Проучените структури образуват уникален комплекс, непознат досега в тази форма в България“, обяснява ръководителят на разкопките д-р Свен Конрад.

Разкопките на Таш баир се провеждат съвместно от Националния археологически институт при БАН и Института за праистория, ранна история и средновековна археология към Университета в германския град Тюбинген.