0

И талианска улична художничка съди Ватикана за 130 000 евро за нарушени авторски права. Светият престол използвал без разрешение част от нейна творба върху пощенски марки, съобщи АР.

Италианска улична художничка съди Ватикана за 130 000 евро за нарушени авторски права. Светият престол използвал без разрешение част от нейна творба върху пощенски марки, съобщи АР.

Една нощ в началото на 2019 г. римската стрийт артистка Алесия Бабров прикрепва към мост до Ватикана направено от нея стилизирано изображение на Христос. Година по-късно тя е шокирана да научи, че от Ватикана са използвали репродукция на част от нейната рисунка върху пощенска марка за Великден 2020.
Бабров е завела дело срещу телекомуникационната служба на Ватикана в римски съд миналия месец. В иска си тя отбелязва, че Ватикана неправомерно печели от нейното творчество и нарушава оригинала на творбата й. Художничката настоява за обезщетение от близо 130 000 евро. Тя твърди, че от папските служби не са отговорили по никакъв начин на опитите й да преговаря за извънсъдебно споразумение по случая, след като тя установява, че изображението е използвано без нейно съгласие и се продава. Ватикана отпечатва първоначално 80 000 марки на цена от 1,15 евро, като до миналата седмица те още били в продажба.


"Не можех да повярвам. Честно казано, помислих, че е шега", казва Бабров.
Ватикана притежава някои от най-великите творби в света и енергично защитава правото си да използва репродукциите им заради притежаването на авторските права върху шедьоври като Сикстинската капела и "Пиета" на Микеланджело. Сега обаче местата са разменени и Ватикана е обвинен в нарушаването на авторските права на уличен художник.
Адвокати по авторско право, запознати със случая, казват, че това е важен казус за Италия и доказателство за нарастващата оценка на стрийт арт творци като Банкси, както и на убеждението, че дори анонимното творчество заслужава защита срещу неразрешена корпоративна търговска употреба.
Масимо Стерпи, чиято кантора в Рим представлява агенция "Пест контрол" на Банкси в дела за авторски права, казва, че в преобладаващата част от Европа и САЩ законите защитават правата на артистите, дори и ако творбите им са създадени незаконно върху обществена или частна собственост.