0

П челарите в България намаляват, спада и производството на пчелен мед, но причините не са ясни. Това сочи изследването на пчеларството у нас в секторен анализ на животновъдството, от доклада „Анализ на състоянието на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост“ (SWOT анализ).

Пчеларите в България намаляват, спада и производството на пчелен мед, но причините не са ясни. Това сочи изследването на пчеларството у нас в секторен анализ на животновъдството, от доклада „Анализ на състоянието на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост“ (SWOT анализ).

Направен е от Института по аграрна икономика към ССА. Публикуван е на сайта на МЗХГ и е част от подготовката на предстоящия Стратегически план на България по новата ОСП за 2021-2027 г.  В момента документът е обект на обсъждане от земеделските стопани.

Според анализаторите страната ни има традиции в производството на мед и пчелни продукти. Посочено е още, че България има подходящи условия за отглеждане на пчели, има свободни пространства и региони със запазена и разнообразна природа.

През първите десет години от членството на България в ЕС се наблюдава увеличение както на броя на пчеларите, така и на пчелните семейства в страната. Анализаторите изтъкват, че в страната се прилага специална Национална програма за пчеларството. Посочено е, че до 2014 г има спад в броя на пчелните семейства и производството на мед, но след тази година е отбелязано нарастване. Прз 2016 г. добивът достига 55 хил. тона, но това количество е с почти една четвърт (24%) под равнището от 2007 г. Не е ясно защо въпреки увеличение на броя на пчелните семейства има спад на производството, коментират експертите.