0

  С много и възторжени аплодисменти, изненадващи  новини и детско изпълнение  премина  вторият в страната  концерт „Любими произведения за пиано" . На сцената на видинската Симфониета гостуващите артисти - диригентът Максим Ешкенази и пианистът Георги Черкин  заедно с състава на Симфониета –Видин завладяха публиката със своите виртуозни изпълнения и вълнуваща музика.

  С много и възторжени аплодисменти, изненадващи  новини и детско изпълнение  премина  вторият в страната  концерт „Любими произведения за пиано" . На сцената на видинската Симфониета гостуващите артисти - диригентът Максим Ешкенази и пианистът Георги Черкин  заедно с състава на Симфониета –Видин завладяха публиката със своите виртуозни изпълнения и вълнуваща музика.

 Това бе вторият им концерт след Враца, който е част от тяхното Национално турне. С особено вълнение маестрото съобщи, че неговата баба е от Видин и е щастлив  да свири в зала, която се намира на мястото, където е била родната къща на баба му Виолета преди повече от половин век. Той разказа как  къщата на баба му е била в непосредстствена близост до аптека „Лиджи”, където е живеела фамилията Ешкенази до  края на 1944 г. и след това се е преместила в София.  Гостуващите артисти, оркестърът и публиката  бяха приятно изненадани, когато в края на концерта  9-годишната  София Ангелова, излезе на сцената и засвири на пианото.  И за награда под  силни аплодисменти  диригентът Максим Ешкенази и пианистът Георги Черкин си направиха  с  талантливото дете селфи за спомен.

     Диригентът Максим Ешкенази и пианистът Георги Черкин, заедно с видинския симфоничен оркестър представиха любими произведения за пиано.  Публиката се наслади на виртуозните изпълнение на „Крадливата сврака”  от Росини, на „Сватбата на Фигаро” от Моцарт. Заслужени бяха аплодисментите за изпълненията на Симфониета –Видин за „Унгарски танц №5” на Брамс  и полка „Трич,Трач”от Щраус. Пианистът Герги Черкин зарадва публиката с блестяща оркестрация на познати произведения за пиано, които бяха включени в концерта: Бетовен - "Лунната соната" и "На Елиза"; Моцарт - A la Turca; Дебюси - "Лунна светлина". "

  Получи се една прекрасна, впечатляваща и вълнуваща музика, един отличен концерт, каза  Мирослав Кръстев, артистичен директор на видинската Симфониета.  Той допълни, че творческото ни сътрудничество с двамата датира от много години. С маестро Ешкенази няколко пъти сме реализирали концерти във връзка със създадената от него образователна инициатива "Фортисимо в клас". Гостувал ни е и по други приятни поводи. С Георги Черкин също имаме едно творческо запознанство далеч във времето", разказа Кръстев.

   Световноизвестният диригент Максим Ешкенази изрази надежда, че заедно с пианиста Георги Черкин и Симфониета - Видин ще имат и в бъдеще други съвместни проекти , когато с напредването на ваксинирането постепенно животът във всички сфери се нормализира и е възможно да се правят по-дългосрочни планове.

"С Георги работим повече от 15 години заедно и винаги за мен е много голямо удоволствие. Ние сме ходили заедно на училище, завършили сме Софийското музикално училище - той е с две години по-малък, но оттогава се знаем. Може би затова и много лесно и хубаво ни стават концертите", обясни Ешкенази. Той сподели, че нееднократно е имал възможност да работи и с видинската Симфониета, и то по различни проекти, включително са изнасяли концерти пред пълна зала с деца, както и са работили заедно с различни български и чуждестранни солисти. 
Ешкенази подчерта, че във Видин са представили  програма, която е малко по-различна от показваната на останалите концерти от турнето, което с Георги Черкин в момента правят.      Георги Черкин разказа, че от 10 години не е идвал във Видин и се радва, че има отново шанс да гостува на видинска сцена. "Произведенията, които свирим са популярни и известни. Но са най-известни в оригиналната си форма, която е за соло пиано. Аз преди време направих на тези и други произведения аранжимент за пиано и оркестър, където пианото не се променя, просто оркестърът добавя "цвят", мащаб, въздействие. Това е една много достъпна и изключително приятна програма за слушане, която би разсеяла всеки човек от проблемите и ще го зареди с настроение", обясни пианистът. 
През последните години Георги Черкин се занимава активно с композиране и оркестрация, като неговата основна концепция е да обогатява известни клавирни произведения със разнообразните палитри на симфоничния звук. Има завършени транскрипции за пиано и оркестър на "Лунната соната" от Бетовен, "Годишните времена" на Чайковски, "Вариации на тема от Паганини" от Брамс и много други, като основната идея е, че партията на пианото се запазва в оригинал, а оркестърът подчертава различните нюанси, като ги прави по-въздействащи за публиката. Някои от тези произведения вече се изпълняват с голям успех в зали като "Гевандхаус" - Лайпциг, Камерна зала на Берлинската филхармония, "Тонхале" в Цюрих, "Дом на музиката" в Москва и много други. 
Описван от вестник "Лос Анджелис Таймс" като "харизматичен и вълнуващ", Максим Ешкенази е ярка фигура сред диригентите от своето поколение. Неговата изключителна музикалност и артистичност, съчетани със забележителен стремеж към образованието, привличат нови аудитории в концертната зала и създават истински любители на музиката. Диригентът развива своята музикална кариера в САЩ и България, като изнася много концерти и работи активно с млади музиканти. Той е музикален директор и диригент на камерния оркестър, както и диригент на симфоничния оркестър в Училището за сценични изкуства "Колбърн". Също така е асистент диригент на Оркестъра на Консерваторията "Колбърн". Ешкенази заема поста музикален директор и диригент на Младежкия симфоничен оркестър на Бейкърсфийлд и на Irvine Classical Players Orchestra & Seraphim Symphony. 
В допълнение към дирижирането, Максим Ешкенази е съветник и консултант на редица програми, които той основава. През 2010 г. е създаден "Фортисимо Фест" - фестивал за класическа музика, който представя американски и български артисти и включва разнообразни видове събития. След неговия успех музикантът стартира "Фортисимо в клас" - програма, която обхваща 32 училища в цялата страна. Професионални музиканти представят на децата музикалните инструменти и великите класически композитори. През 2012 г. е създадена и поредицата "Фортисимо Фамилия" - серия от достъпни концерти за семейства с деца. Максим Ешкенази започва да учи цигулка на петгодишна възраст. Завършва НМА "Проф. П. Владигеров" в София и впоследствие специализира цигулка и оркестрово дирижиране в Университета на Южна Калифорния, САЩ. Работил е като втори диригент на Оркестъра Pacific Symphony и  лавен диригент на Младежкия оркестър Pacific Symphony.