0

Б лизо 80 000 души у нас са заети на пълно работно време в аутсорсинг сектора. През миналата година работещите в индустрията на изнесените услуги са над 77 000 души, показват данните от годишния доклад за развитието на сектора на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии, изведени по време на конференция.

Близо 80 000 души у нас са заети на пълно работно време в аутсорсинг сектора. През миналата година работещите в индустрията на изнесените услуги са над 77 000 души, показват данните от годишния доклад за развитието на сектора на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии, изведени по време на конференция.

Всъщност през първата година на пандемията общият брой заети намалява леко спрямо 2019 г., когато той е 78 342 души. Иначе се

запазва тенденцията за ръст в броя заети

- за сравнение през 2017 г. има 64 945 души, заети в тази сфера, а през 2018 г. те са 64 852 души. Сред причините за увеличението е самата привлекателност на сектора. Трябва да се има предвид, че има няколко преобладаващи сектора, чиято дейност компаниите избират да аутсорсват. Обичайно това са компании, работещи в сферата на IT услугите, дистрибуцията, кол центрове, компании за изследвания и развитие и други. Част от тези сфери позволяват дистанционна работа и висока заплата, което прави предложенията за такава работа повече от привлекателни. Това важи с особено голяма сила за по-младите работещи у нас, които не искат да са приковани към бюро в офис всеки ден.

Иначе статистиките сочат още, че през миналата пандемична 2020 г., индустрията на изнесените услуги не спира развитието си и отново бележи двуцифрен ръст. Размерът на сектора възлиза на 3.3 млрд. евро за 2020 г. и

формира 6.6% от годишния БВП

на страната. Предварителните данни за 2021 г. показват, че настоящата година ръстът също ще остане двуцифрен и дори по-висок. За сравнение през 2019 г. показателят се равнява на 5.5 на сто. През 2018 г. пък цифрата е 5.2%. Прогнозите са до 2024 г. приносът към българската икономика на сектора да скочи на 11.2% от годишния БВП на страната.

Разходите за заплати в сектора се увеличават със средно 16% на служител през 2020 г.. Компаниите от сектора за първи път формират 10.4% от всички разходи за заплата в страната, в сравнение с 9.4% предишната година. По отношение на внесените социални осигуровки, компаниите са допринесли общо с 8.2% от всички осигуровки в икономиката спрямо 7.4% през 2019 г. Както разходите за заплати, така и за осигуровки, на индустрията са се удвоили за пет години от 2016 г. досега.

„Ние ще продължим да бъдем притегателна сила за таланти и предпочитан работодател, заради възможностите за развитие, които осигуряваме на младите хора. Продължаваме да развиваме партньорствата ни с университетите, местните и държавни власти, защото това е начина да запазим устойчивия ни ръст и да развиваме икономиката на знанието в България.“, коментира Илия Кръстев, председателят на Управителния съвет на асоциацията Илия Кръстев по време на събитието.